Panik atak hastaları nasıl beslenmeli

Günümüzde bir hayli yaygınlaşan panik atak hastalığına sahip olanlar stresten uzak durduğu kadar beslenmesine de dikkat etmeli.

Panik atak, beklenmedik bir zamanda ve hiç beklenmedik bir şekilde aniden ortaya çıkar. Panik atak nöbeti sırasında kişi, korku, kaygı ve bunalma gibi sorunları yoğun bir şekilde yaşar. Öyle ki hasta bayılacağını ve hatta hayatını kaybedeceğini bile düşünebilir. Geçirilen nöbet esnasında beyin bedene hükmeder. Günümüzde bir hayli yaygınlaşan bu hastalığa sahip olanlar stresten uzak durduğu kadar beslenmesine de dikkat etmeli. İşte panik atak hastaları için beslenme önerileri.

Bazı besinler panik atağı tetikler

Panik durumundaki insanın duygularındaki değişimler metabolizmada da sorunlar oluşturabilir. Aynı şekilde beslenme düzeninde yapılan bazı hatalar, psikolojik sorunlara ve akabinde de panik atağa neden olabilir. Panik atak rahatsızlığı psikososyal faktörler tarafından tetiklenebileceği gibi beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak da görülebilir. Kafein içeren çay, kahve ve kolalı içecekler rahatsızlığı tetikleyen içeceklerdir.

Panik atak rahatsızlığına iyi gelen besinler

- Mevsimsel beslenmek (kışın kış, yazın yaz sebze ve yiyecekler tercih etmek),

- Kaygı giderici özelliği olan melisa, papatya bitki çaylarından tüketmek,

- Omega-3 ve omega-6 bakımından zengin balıklar tercih etmek,

- İçinde B vitamini bulunan kepekli buğday, mercimek, nohut, fasulye, bezelye ve barbunya yemek gerekir.

Yorumlar

YORUM YAZ