Pancar: Besin değerleri ve sağlığa faydaları

Pancarlar, temel besin maddeleri ile birlikte çok iyi bir lif, potasyum, demir, C vitamini, folat ve manganez kaynağıdır. Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, pancarı mercek altına alıyor.

Pancar (Beta vulgaris), bir kök sebzesidir. Pancar ve pancar suyu, iyileştirilmiş kan akımı, daha düşük kan basıncı ve arttırılmış egzersiz performansı gibi birçok sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir. Bu faydaların çoğu, inorganik nitratların yüksek içeriğinden kaynaklanmaktadır. Pancar çiğ olarak tüketilebilir ama daha sık pişmiş veya turşu olarak tüketilmektedir. Yaprakları, pancar yeşili olarak da bilinir, yenilebilir. Birçoğu renkleriyle ayırt edilen çok sayıda pancar türü vardır. Bu makalede size pancar hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatmaya çalışacağım.

Besin değerleri

Pancar ağırlıklı olarak su (%87), karbonhidrat (%8) ve liften (%2-3) oluşur.

100 gram çiğ pancar, aşağıdaki besin maddelerine sahiptir:

Kalori: 43
Su: % 88
Protein: 1,6 gram
Karbonhidrat: 9,6 gram
Basit Şeker: 6.8 gram
Lif: 2.8 gram
Yağ: 0,2 gram

Pancarların lif içeriği yüksektir ve her 100 gramlıık porsiyonda yaklaşık 2-3 gr lif sağlarlar. Diyet lifi sağlıklı bir diyetin parçası olarak önemlidir ve çeşitli hastalıkların riskini azaltma ile bağlantılıdır. İçerdiği karbonhidratlar glikoz ve fruktoz gibi basit şekerlerdir.

Vitaminler ve mineraller

Pancarlar; folat, manganez, potasyum, demir ve C vitamini gibi iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Folat (B9 vitamini): B vitaminlerinden biri olan folat normal doku büyümesi ve hücre fonksiyonu için önemlidir. Özellikle hamile kadınlar için gereklidir.
Manganez: Temel bir iz element olan manganez, tam tahıllarda, baklagillerde, meyvelerde ve sebzelerde yüksek miktarlarda bulunur.
Potasyum: Potasyum oranı yüksek bir diyet kan basıncının (tansiyonun) düşmesine ve kalp sağlığı üzerinde olumlu etkilere neden olabilir.
Demir: Esansiyel bir mineral olan demirin vücudunuzda birçok önemli işlevi vardır. Kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşınması için gereklidir.
C Vitamini: Bu iyi bilinen vitamin, bağışıklık fonksiyonu ve cilt sağlığı için önemli olan bir antioksidandır.

Pancarın faydaları

Pancar ve pancar suyunun, özellikle kalp sağlığı ve egzersiz performansı için birçok sağlık yararı vardır.

Düşük kan basıncı

Yüksek tansiyon, kan damarlarınıza ve kalbe zarar verebilir. Kalp hastalıkları dünya çapında, felç ve erken ölüm için en güçlü risk faktörleri arasındadır. İnorganik nitrat bakımından zengin meyve ve sebzeler yemek , kan basıncını düşürerek ve nitrik oksit oluşumunu artırarak kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Araştırmalar, pancarların birkaç saatlik bir süre zarfında kan basıncını 3-10 mm Hg kadar azaltabildiğini gösteriyor. Bu tür etkiler muhtemelen kan damarlarınızın gevşemesine ve genişlemesine neden olan yüksek nitrik oksit seviyelerinden kaynaklanmaktadır.

Artan egzersiz kapasitesi

Çok sayıda çalışma nitratların, fiziksel performansı artırabileceğini göstermektedir. Diyet nitratlarının, enerji üretiminden sorumlu hücre bölümü olan mitokondrinin etkinliğini arttırarak fiziksel egzersiz sırasında oksijen kullanımını azalttığı gösterilmiştir. Pancarlar, yüksek inorganik nitrat içeriğinden dolayı bu amaçla sıklıkla kullanılır. Pancar tüketimi koşu ve bisiklet performansını artırabilir, dayanıklılığı artırabilir, oksijen kullanımını artırabilir ve genel olarak daha iyi egzersiz performansı sağlayabilir.

Son not

Pancarlar iyi bir C vitamini ve diyet lifi kaynağıdır. Daha iyi kalp sağlığı ve geliştirilmiş egzersiz kapasitesi için pancarlar tüketilebilir. Pancar daha çok salatalarda kullanılsa da birçok tarife eklenebilir. Hazırlaması kolay; çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ