Özgüvenli çocuk yetiştirmenin sırları

Ailenin en önemli görev, hata yapabilen, sonuçlarına katlanabilen ve kendine güvenen bir çocuk yetiştirmektir.

Bütün annebabalar çocukları için en iyisini ister. Bu nedenle de onlara fırsatlar sunmak için çalışır ve bu çalışmayı çocuklarına örnek gösterir. Başarma ve kazanma odaklı düşünen ebeveynler, çocuklarını belli bir disiplin altında yetiştirmeye çalışır. Fakat bu disiplinin dozu ayarlanamazsa yarar sağlamak yerine zarar da verebilir. Çocuğun anne – babasına olan güvenini zedeler. Güven eksikliği ise duygusal açıdan çocuğa hayatı boyunca zarar verir. Oysa ailenin yapacağı şey hata yapabilen, sonuçlarına katlanabilen ve kendine güvenen bir çocuk yetiştirmektir.

Sonuçları değil çabaları övün

Herhangi bir durumda çocuğu, o durumun sonucuna göre değil çabalarına göre değerlendirin. Burada bazı sorular öne çıkıyor. Gerçekten denedi mi? Hangi tekniği kullandı? Varsa problemin kaynağı nedir? Bunlar odaklanılması gereken değişkenlerdir ve çocuk bu sorulara odaklanabilirse bir sonraki denemesi daha da başarılı olacaktır. Başarıya giden yol boyunca onların gösterdikleri çabayı övün. Bu onları daha da ileriye taşıyacaktır.

Başarısız olmalarına ve sonuçları görmelerine izin verin

Öğrenmenin en iyi yolu tecrübedir. Birine sürekli bir şeyi yapmaması gerektiğini söylerseniz bir anlamı olmaz. Onu yapmamsı gerektiğini ancak yapınca anlar. Çocuklarınızı da her şartta korumak yerine hata yapmalarına izin verin. Bırakı kendi yollarını bulsunlar. Bu onların kendilerine olan güvenlerini ve bilinçlerini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Sorunların üstesinden gelmeye başladıklarında onlarla gurur duyacaksınız.

Negatiflere odaklanmayın, güçlü yönleri araştırın

Çocuğunuzun yapamayacağına odaklanmak yerine, onlara mümkün olanı bulmaları için yardım edin. Onlar başarısız değil, profesyonel değiller. Matematikte değil sanatta iyi olabilir veya sosyal yetenekleri vardır. Güçlü yönlerini bulmalarını sağlayın. Böylece çocuklarla aranızda ortak bir hedef oluşacak ve bu ebeveyn ile çocuğu birbirine yakınlaştıracaktır.

Onlara sorumluluk verin

Çocuklara sorumluluk vererek onlara güven duyduğunuzu göstermiş olursunuz.

Ev sevginin olduğu yerdir

Her ne olursa olsun, evin, ailenin ve yuvanın ne olduğunu bilmelerini sağlayın. Evin, her şartta sevildiği ve kabul gördüğü bir yer olduğunu belirtin. Çocuklarınıza ilgi ve sevgi göstermek için zaman ayırın. Onlarda sevdiğiniz tüm nitelikleri söyleyin ve onların da isteklerini belirtmelerini isteyin.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ