Özgüveninizi arttırmanın 10 yolu

Kendinize olan güveninizi artırmak için kullanabileceğiniz birçok farklı teknik vardır ve bu basit 10 strateji ile özgüven duygunuzu geliştirebilirsiniz...

Kendi imajımızı nasıl geliştireceğimizi ne kadar iyi anlarsak, o kadar iyi hissederiz. Kendinize olan güveninizi artırmak için kullanabileceğiniz birçok farklı teknik vardır. Anahtar, sizi neyin aşağı çektiğini belirlemek ve sonra bu konuda bir şeyler yapmaktır. İşte benlik saygınızı artırmanın 10 yolu.

1. Olumlu bir tutum sergileyin

Hayatta bir şey başarabilmemiz için, öncelikle kendimize inanmalıyız. Harika şeyler başarabileceğimize ve bunun sadece düşünce olmadığına, aynı zamanda başarabileceğimiz de inanmalıyız. Kendi kendinize olan şüphelerinizin kaynağını bulabilirseniz, bunların üstesinden gelme işinin yarısına geldiniz demektir.

2. Arkadaşlarınızla konuşmaktan utanmayın

Bunu yapmanın kaba olduğunu düşünsek de, bizi dinleyeceğini düşündüğümüz insanlarla konuşmamız çok önemlidir. Bu şekilde, kendimiz hakkında geri bildirim alabiliriz ve eğer biri bize öğrenecek bir şeyimiz olduğunu söylerse, o zaman kendimizi geliştirme ve deneme sırası bizdedir.

3. Kalkın ve harekete geçin

Bir işiniz olsa bile, birkaç dakikanızı ayırın ve yürüyüşe çıkın ya da bir egzersiz yapın ve sonra arkanıza yaslanın ve bir süre dinlenin.

4. Bir amacı olan bir şey yapın

Çoğumuz farklı bir şey yapmanın ve yeni bir şey denemenin heyecanı dışında, bir şeyler yapmaya hevesli olmayız. Sadece haftalık alışverişinizi yapıyor veya bir geziye çıkıyor olsanuz bile, bir amaçtan ötürü bir şeyi yapmak, sadece gezintiye çıkmaktan çok daha faydalıdır.

5. İşleri sonraki güne ertelemeyin

Sorun şu ki, işleri ne kadar çok ertelersek, o kadar çok daha uzun sürüyor. Bu yüzden, her şeyi önceden planlamaya çalışın, böylece bu kadar çok çalışmak zorunda kalmazsınız.

6. Vücudunuzu dinleyin

Özgüvenimizi geliştirmeye çalıştığımızda, bedenimizin içi yerine dış görünüşümüze çok fazla odaklanma eğilimindeyiz. Ama gerçek şu ki, bütün varlığımız içimizdedir ve dış görünüşümüzle ilgilenmek yerine bunu kabul etmek önemlidir.

7. Doğru beslendiğinizden emin olun

Unutmayın, doğru yemeği yemek kendimiz hakkında iyi hissetmemize yardımcı olur, çünkü bize enerji verir ve yolumuza çıkan her şeye hazır olmamızı sağlamanın harika bir yoludur. Kendimizi kötü hissettiğimizde pes etmenin çok kolay olduğunu hatırlamak da önemlidir, ancak sağlıklı yiyecekler yediğimizde tok olduğumuzdan emin oluruz, bu bize daha fazla enerji verir ve özgüvenimizi artırmaya yardımcı olur.

8. Kendinize zaman ayırın

Özgüvenimizi artırmanın en iyi yollarından biri kendimize zaman ayırmaktır. Bu, arkadaşlarımızla veya ailemizle bir araya geldiğimiz bir zaman, biraz yalnız kaldığımız ve sadece düşündüğümüz bir zaman olabilir.

9. Hedeflerinizi yazın

Özgüveninizi geliştirmek istiyorsanız, kendinize hedefler belirlemelisiniz. Kilo vermeyi, sigarayı bırakmayı veya işyerinizde daha başarılı olmayı hedefliyor olun, kısa ve ulaşılabilir hedefler belirlemelisiniz ki, bunlara ulaşmak için motive olun. Unutmayın, bu sizin hayatınız ve her şeyi aynı anda yapamazsınız. Hedefleriniz, tutarlı çaba ve uzun vadeli bir plan gerektirir.

10. İyi eğlenceler!

Unutmayın, her şey kendinizden zevk almakla ilgilidir ve eğlenmek, özgüveninizi geliştirmenin en iyi yollarından biridir.

Özgüvenimizi artırmak için bu 10 yolu başarabilirsek, hayatımızda olumlu bir değişiklik yapma yolundayız demektir. Kendimizle ilgili düşüncelerimizi ve inançlarımızı değiştirerek başlamalıyız, ondan sonra tek ihtiyacımız olan şey harekete geçmek!

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ