Özgüveni geliştirmeye yardımcı 4 temel yol

Özgüven, yaşamla baş etmenizi ve sorunlarla gerçekçi bir şekilde mücadele etmenizi sağlar. İşte özgüven sahibi olmanız için 4 yol.

Uzman Psikolog Aile Danışmanı Sezen Gündoğan, özgüven geliştirmenin yöntemlerini anlattı. Özgüven, bireyi başarıya ulaştıran temel dayanaklardan biri olarak durduğunu belirten Sezen Gündoğan, "Nasıl yapabilirim" diyenler için önemli ipuçları veriyor.

İşte Uzm. Psk. Aile Dan. Sezen Gündoğan'dan özgüveninizi geliştirmenize yardım edecek 4 temel yol:

Özgüveninizi geliştirmenin ipuçları

Günlük yaşamda özgüven kelimesini sık kullanırız, eksik ya da tam olduğu sıkça ifade edilir. Aslında doğru seviyede kendinizden emin olmak, özgüveninizi geliştirmek hayat boyu mutlu olmanıza destek olur. Özgüven, başarılı olmanızı ve kendinizi rahat ifade edebilmenizi sağlar. Yaşantınızda yeni kararlar alırken veya yeni durumlara alışmaya çalışırken en sadık yardımcınız özgüveniniz olacaktır. Bu sebeple özgüveninizi desteklemeli ve güçlendirmelisiniz.

Kendinizi sevin

Özgüveninizi artırmak istiyorsanız zihin sağlığınızı önemseyerek öncelikli hale getirmelisiniz. Birçok durumda başarılı olabilmek için öncelikle bireyin iyi olması gerekmektedir. Kendi sağlınızı özellikle ruh sağlığınızı ihmal ettiğinizde kendinize güvenerek, kendinizden emin tavırlar sergilemeniz çok daha zor olacaktır.

Sağlam duruşunuzu koruyun

Her insan yaradılışı gereği birbirinden farklıdır. Her insanın diğerlerinden daha iyi olduğu yönler vardır. Bu yönlerinizi bulmak keşfetmek sizin elinizde, olmadığını düşünüyorsanız henüz keşfetmemişsiniz demektir. Güçlü yönlerinizi ortaya çıkarmak için yapmaktan zevk aldığınız ve başarılı olduğunuzu düşündüğünüz şeylerin bir listesini yapmaya başlayabilirsiniz. Bu yönlerinizi keşfettikten sonra o işleri yaptığınızda kendinizi eskisinden daha iyi hissedecek, özgüveninizin gelişimini desteklemiş olacaksınız.

Kendinizi iyi tanıyın

Kimse tahmin ettiğiniz kadar mükemmel değildir. Asla mükemmel olamayan ama sizlere mükemmellik algısı yaratan kişiler ile kendinizi kıyaslamayın. Kıyaslamalar kişilerin kendilerine olan güvenlerini zedeler. Dışarıdan gözlemleyip diğer insanları gördüklerimiz kadarıyla kendimize kıyas yapmak hiç de doğru bir değerlendirme değildir.

Haksız yere kendinize kızdığınız, sizi aştığı için başaramadığınız bir iş yüzünden kendinize yüklendiğiniz her an özgüveninize biraz daha zarar vermiş olursunuz. Böyle durumlarda, herkesten farklı bir kişiliğe güçlere sahip olduğunuzu bu şekilde değerli olduğunuzu kendinize hatırlatmalısınız.
Özgüveni yüksek ve tam olan biri olmak istiyorsanız ilk olarak negatif düşüncelerden kurtulmalısınız. Başkalarının söylediği, olumsuz düşüncelerine asla kafanızda yer vermeyin. Bırakın isteyen isteğini düşünsün.

Kendinizi ödüllendirin

Yaptığınız bir işte, başarılı bir sonuç çıkardınız, küçük de olsa kutlamayı ihmal etmeyiniz. Hiçbir başarı bir anda geçekleşmez. Çoğu zaman, büyük başarıların kapısını küçükleri açar ve siz kendinizi ne kadar çok motive ederseniz yolunuzda emin adımlarla yürümeye o şekilde devam edersiniz. Başarılarınızı önemsemez değersizleştirirseniz elinize geçen fırsatları da yok edebilirsiniz.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :