Özdemir Asaf kimdir

Pek çok dizesini ezber ettiğimiz zarif ve duygu dolu şairlerin naif şairi, Özdemir Asaf’ın hayat hikayesidir…

Ben de birçoğunuz gibi onun en çok Lavinia şiirini sevdim. Sonra bir gün onun mizacıyla özdeşleşen, en çok bilinen şiirlerinden iki mısralık Jüri ile karşılaştım.

"Bütün renkler hızla kirleniyordu

Birinciliği beyaza verdiler.”

Şiirle tanıştığım ilk zamanlarda, sanırım ortaokul ikinci sınıftaydım, defterimin ilk sayfasına not etmiştim bu dizeleri. Şimdi anladığım kadar iyi anlayamıyordum; ama şu iki cümledeki derinliği hissedebiliyordum. Bu iki mısralık şiirin anlamsal gücü, yıllar içerisinde pek çok noktada Özdemir Asaf'ın referans gösterilmesine sebepti. Nasıl hissetmezdim…

Hepimizin günden güne kirleneceği şu dünyada, Özdemir Asaf pek ince, pek naif bir detaydı. İlk eşi Sabahat Hanım'ın onu anlattığı birkaç cümleyi de paylaşmak istiyorum:

"Şiirler yazıyor, çeviriler yapıyordu. Son derece kibar, zarif, çok şık bir gençti. Herkes poplin gömlek giyerken Özdemir, takım elbisesinin içine ipek ponje gömlek giyiyordu. Kol düğmeleri altın üzerine inci kakmalıydı. Sağ elinin yüzük parmağında tek taş altın bir yüzük, sol elinin küçük parmağında kemer biçiminde yakut taşlı bir yüzük vardı. Bu kadar şıktı."

Sen iyi ki doğdun canım Özdemir Asaf!

İyi ki geçtin bu dünyadan...

Özdemir Asaf kimdir? biyografisi

Çocukluğu

Özdemir, 11 Haziran1923'te, Ankara'da, Hamdiye ve Mehmet Asaf çiftinin çocukları olarak dünyaya geldiğinde ailesi, ona, "Halit Özdemir Arun” adını verdi. Özdemir'in bir de ikizi vardı. Ancak onlar ayrı gün ikiziydiler. İkiz kız kardeşi Özgönül de 12 Haziran'da doğdu.

Mehmet Asaf Bey, Şûra-yı Devlet bugünkü karşılığı ile Danıştay'ın kurucularındandı. 1922'de Atatürk'ten, Mehmet Bey'e Ankara'ya gelmesini bildiren bir haber geldi. İstanbul'dan Ankara'ya böyle taşındılar. Çocukların doğumu da burada gerçekleşmiş oldu.

Hacıbayram'da bir konakta yaşıyorlardı. Ankara'daki yaşam 7 yıl sürdü. 1930'da, Mehmet Bey'in vefatı ile ailecek yeniden İstanbul'a döndüler. Atatürk, elini çekmedi üzerlerinden. İsmet İnönü'ye, ikizlerin bir okula yerleştirilmesi için talimat verdi. Soyadı Kanunu'na daha 4 yıl vardı. Hamdiye Hanım, Arun soyadını alacaktı. Şimdilik Özdemir okula, Özdemir Asaf olarak kaydoldu…

Özdemir Asaf kimdir? biyografisi

Eğitim hayatı

Eğitimine Galatasaray Lisesi'nin ilk kısmına girerek başlamıştı. 1941'de, 11. sınıfa başlayacağı zaman, bir ek sınava girerek Kabataş Erkek Lisesi'ne geçti ve buradan da 1942'de mezun oldu. Ardından yükseköğrenimi için önce Hukuk Fakültesi'ne, sonra da üçüncü sınıfa kadar İktisat Fakültesi ve bir yıl da Gazetecilik Fakültesi'ne devam etti. Ancak bir aşkın içine düşmüştü; eğitimini tamamlamadan bırakacaktı…

Bu arada eğitimi sırasında Tanin ve Zaman gazetelerinde çalışıyor, çeviriler yapıyordu. Bir süre sigorta prodüktörlüğü de yaptı.

Özdemir Asaf kimdir? biyografisi

Özdemir Asaf evlendi

Özdemir ile Sabahat ilk kez Hukuk Fakültesi'nde tanıştı; birinci sınıftalardı. Özdemir için ilk görüşte aşktı bu, eksiği mümkün değildi. Sabahat da kayıtsız değildi; ama daha çok mantığı ile hareket ediyordu. Henüz çok gençlerdi. Daha Özdemir'in askere gitmesi gerekecekti. İş desen o da yoktu. Babasını da üzmek istemiyordu. Hal böyle olunca ilk senenin sonunda okulu bıraktı. Özdemir her gün gözünün nuru Sabahat için her gün sınıfta yer tutuyor, yollarını gözlüyordu. Onun kapıdan girdiği her gün şenlik demekti. Sabahat okulu bırakınca, Özdemir'in de şenliği tükendi. İşte bu acıyla başladı mektuplarını yazmaya. Haftada üç mektup gönderiyor; ancak mektuplarına cevap alamıyordu. Sabahat mektupları okuyor, içleniyor; ama tek kelime etmiyordu…

Bu ayrılığa yüreği dayanmadı Özdemir'in. Hastalandı, ateşler içinde yatıyordu. İşte tam da bu anda sayıkladı aşkının adını. Böylece şimdi annesi ve teyzesi de şahidi olmuştu bu büyük aşkın. Oğullarının hali hal değildi. Sabahat'ı buldular, ailesine ulaştılar; ama ailesi okul bitmeden kızlarının evlenmesine karşıydı.

Sabahat okumaktan da uzaklaşamadı. Eğitimine Sultanahmet'teki İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde devam etmeye karar verdi. Uzaklaşınca Özdemir de unutur, vazgeçer sandı. Oysa onun aşkı daha da harlanıyordu. Gittiği okulu öğrenmiş, şimdi de kendi okulunu asıp buraya Sabahat'ı görmeye geliyordu. Babası daha fazla durmadı bu deli oğlanın aşkının önünde. Belli ki kızının da gönlü vardı…

Özdemir okulu bıraktı, evlendiler. Ardından da askerlik geldi. Mektuplar, aşklarının en güzel nişanesiydi. Özdemir, aşkına mektup yazmaktan hiç sıkılmadı. Şimdi artık "Sevgili Karıcığım” hitabıyla başlamanın mutluluğunu yaşıyordu.

Bu evlilik, onlara Seda adını verdikleri bir kız çocuğu getirdi. Seda, yıllar sonra babasının mektuplarına ulaşıp onları bir kitapta topladığında şöyle anlatacaktı küçüklüğünün gözünden babasını: "Babam arkadaşlarımın babaları gibi değildi. Saati saatine işine gidip gelen biri olmadı hiçbir zaman. Ben 11 yaşındayken babam beni bara götürüyordu. Onun hayatını biliyordum. Hiç şaşırtmıyordu beni çünkü hiçbir zaman gizli yaşamadı. Bazen annemi de alarak, tiyatroya veya sinemaya giderdik.”

Aslında aşk vardı; ama ikisinin yaşamı da, beklentileri de başkaydı. Sabahat Hanım'ın mantıklı yanı, sıradan mutlu bir ailede yaşama isteği, Özdemir'in başına buyruk yaşaması ile çatışıyordu. Sabahat Hanım'ın içindeki boşluk giderek büyüdü. Düzenli bir hayat isteğine karşı koyamıyordu. 1958 yılıydı. Özdemir'e, bir aylığına İsveç'e gideceğini söyledi ve gitti. Ama bu bir terk edişti. Aralarındaki her şey bitmişti. Sadece sevgi, öylece havada asılı duruyordu. Onlar birbirini çok seviyor; ama anlaşamıyordu. Çok geçmeden boşandılar. Seda 13 yaşındaydı. Tatsız bir ayrılık değildi ve Özdemir Asaf, bir süre daha mektuplarına devam etti…

Özdemir Asaf kimdir? biyografisi

Edebi yönü ve anıları

Özdemir'in ilk yazısı 1939'da, Servet-i Fünun – Uyanış Dergisi'nde yayımlandı. Karısı Sabahat Hanım'ın ailesinden kalan mirastan kendisine düşen payla da 1951'de, Cağaloğlu'nda, Molla Fenari Sokak'ta Sanat Basımevi'ni kurarak matbaacılığa başladı. 1955'te kurduğu Yuvarlak Masa Yayınları ile de kendi şiir kitaplarını basmaya başladı…

"Dünya Kaçtı Gözüme” adını verdiği ilk şiir kitabını da hiç zaman kaybetmeden 1955'te yayımladı. Heyecandan kabına sığamıyordu. O anı kızı Seda, şöyle anlatıyordu:

"Bir akşam elinde kitaplarıyla eve geldiğinde ortalığı matbaa mürekkebi kokusu sarmıştı. Annemle paketi açmalarını beklerken ilk kitabının yayınlanmasının babama verdiği heyecanı hissedememiştim. Bütün kitaplara karşı duyduğu derin saygıyla paketi açmış, okşarcasına tuttuğu kitabını anneme uzatmıştı. Çocukluğumun verdiği hırçın bir coşkuyla elimi uzatıyordum ki aynı sıcaklıkla bir tane de bana vermişti. Dünya Kaçtı Gözüme! Gülmüştüm. Kocaman bir dünya, göze nasıl kaçabilir ki!"

Özdemir, şiirlerini babasının adı Asaf'ı kullanarak yazıyordu. Dergilerde yayımlanan ilk şiirlerinde önce "Özdemir Özden” ismini kullandı bir süre. Sonra da Oktay Akbal'ın önerisiyle babasının adı Asaf'ı almış ve Özdemir Asaf olarak yaşamını sürdürecekti.

Bu konuda öyle çok anısı vardı ki… Kuşkusuz onu en kızdıranı basımevini açacağı sırada işlemler için gittiği vergi dairesinde yaşadığıydı. Vergi dairesinde görevli memur, Özdemir'e, adını soyadını sordu. Özdemir, "Halit Özdemiğ Ağun” şeklinde adını söyledi. Evet, Özdemir, "r” harflerini telaffuz edemiyordu.

Özdemir bilinen, duyulan bir isimdi. Haliyle memur bilineni algıladı. Ancak soyadı için aynı şey geçerli değildi. Özdemir, önünde duran bankonun üzerinden başını sarkıttı ve memurun kağıda yazdığı ismi okudu: Halit Özdemir Ağun!

"Soyadımı yanlış yazdınız, doğğusu Ağun” diye düzeltmek istediğinde ise, bir anlaşmazlık çıktı ortaya. Memur anlamsızca yüzüne bakarak "Evet, Ağun”dediğinde, Özdemir ilk seferde sakince "Ağğun” diye vurgulayarak söylemeyi denedi. Ancak memur daha da üsteleyerek "Beyefendi anladım, Ağun”dediğinde bu kez sakin kalamadı ve cebinden kalemini kağıdını çıkarıp koca koca puntolarla "ARUN” yazdı. Bunun yanında r'lerin üstüne basa basa ve yüksek sesle okumayı da ihmal etmedi: AĞĞĞUN!

Özdemir Asaf kimdir? biyografisi

Biyografinin tamamı için ensonhaber.com/biyografi

*

Damla Karakuş

[email protected]kadinvekadin.net

Instagram: biyografivekitap

Yorumlar

YORUM YAZ