Oyuk Festivali Barbaros köyü Urla

Karşıtlıkların iç içe olduğu yaşamda bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Görsel Sanatlar Sergisi farklı bir bakış açısıyla festival içinde yer alacaktır.

Kırsal alanın şehirden aldığı göçü "Tabiyet,Tabiat ve Tahribat” vurgusu yaparak sanatın büyülü gücüyle 7-8-9 Eylül 2018' de buluşturacaktır. Festival, köyden şehre göçü tarla korkulukları "oyuk”lar üzerinden irdelerken bu yıl ki görsel sanatlar sergisi, kırsal alanın şehirden aldığı göçü vurgulayacaktır.

İnsanoğlunun karmaşık ruh yapısı ne yazık ki zaman zaman doğanın kendine ait muhteşem düzeni ile çatışmakta belki de farkında olmadan düzenin yok oluşuna neden olmaktadır. Sanatın birleştirici ve bütünleştirici evrensel gücü bu yıl ki Görsel Sanatlar Sergisiyle İlkdördün Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle zenginleşip yaygınlaşacaktır. Vakıf bünyesinde bulunan Şair Süreyya Berfe'ye ait kütüphane sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapacaktır.

Birçok gizemi içinde barındıran ormanın, derinliğini ve doğurganlığını sanatçılarımız Jovita Sakalauskaite ve Elvan Özkavruk Adanır sanatsal bakış açıları ile "keçe” ile buluşturacaklardır. Sanatçımız Filiz Adıgüzel Toprak sıra dışı çizgi ve tarzıyla çevresel değişimlere odakladığı minyatür çalışmalarını deneysel tekniklerle taçlandırıyor.

Barbaros köyünde yaşayan sanatçımız Gülfem Kessler ise kendine has çizimi ile eğitimdeki doğa bilgisinin ve sevgisinin daha önce derslik olarak kullanılan binanın duvarlarında "kömür ile çizim yaparak farklı bir bakış açısıyla vurguluyor.

oyuk festivali

Sanatçılar

- Prof Dr Elvan Özkavruk Adanır İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi – Moda ve Tekstil Tasarımı

- Dr Filiz Adıgüzel Toprak Dokuz Eylül Ünivesitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları –Tezhip Ana Sanat Dalı

- Dr Jovita Sakalauskaite İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi – Moda ve Tekstil Tasarımı Gülfem Kessler –Lahey Kraliyet Akademisi Resim ve Grafik mezunu

Yorumlar

YORUM YAZ