Orucunuzu açtıktan 15 dakika sonra yemek yiyin

Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. İsmet Tamer, Ramazan ayında gün boyu enerjik kalabilmek ve hem doyup hem de kilo almamak için yapılması gerekenleri açıkladı.

Ramazan ayı, özellikle uzun saatler aç kalınan yaz günlerine denk geldiğinde bedenin fizyolojik düzeninde bazı değişikliklere yol açıyor; açlık ve susuzluk, yenilen besinlerden gelen enerjiyi en verimli şekilde kullanabilmek için vücudun metabolizma hızını yavaşlatıyor. Gün boyu süren orucun sonunda iftarda yemeklere yüklenmek kan şekerinin ani yükselmesine, sonra da hızla düşerek halsizliğe ve verimsizliğe neden olabiliyor. Bir de doyma telaşıyla yeterince su içilmediğinde metabolizma aşırı tüketilen besinlerden alınan fazla enerjiyi kullanamaz hale geliyor ve sağlıksız bir kilo alımı ortaya çıkıyor. Tamer, Ramazan ayında hem sağlıkla oruç tutup hem de ideal kiloya kavuşmak isteyenlere şu önerilerde bulundu:

İftardan uykuya kadar her saat 2-3 bardak su için

Hem yeterince sıvı tüketerek hem de sahurda ve iftardan sonra yiyip içtiğimize dikkat ederek Ramazan ayının ve oruç tutmanın keyfine ulaşabiliriz. Yetişkin bir insanın Ramazan ayında günlük sıvı ihtiyacını, iftardan başlayarak sahura kadar uyanık olunan her saatte 2-3 bardak su içecek şekilde tamamlaması, yaklaşık 2 litre su içmesi gerekir.

İftarı hemen açın, yemeği 15 dakika sonra yiyin

Uzun süren açlık sonrası iftarda hızlı şekilde çok miktarda besin tüketme alışkanlığı çok yaygındır. Kahvaltı ve çorba ile orucu açtıktan sonra biraz bekleyip bu arada özellikle günlük sıvı eksiğini su, taze sıkılmış meyve suları ya da ayran gibi sıvılarla gidermeye çalışmak doğrudur. 10-15 dakika kadar sonra ana yemeğe geçilebilir. Bu hem doygunluk hissi verip aşırı yemek yemeyi engeller hem de uzun süren açlık nedeniyle kişinin çok yiyerek sindirim sistemine yüklenmesini önler.

Izgaradan ve az yağlı yemeklerden vazgeçmeyin

Ana yemekte et, tavuk ya da sebze yemekleri tercih edilebilir, ancak bunların az yağlı, ızgara, haşlama ya da buharda pişirme yöntemleri ile hazırlanmasına özen gösterilmelidir. Aşırı yağlı yemekler veya kızartmalar sindirimi zorlaştırır.

Uyku öncesi hafif bir yürüyüş yapın

Yediklerimizi yavaş yemek, lokmaları yeterince çiğnendikten sonra yutmak ve iftardan 1-2 saat sonra hafif bir yürüyüş yapmak, hem sindirime yardımcı olur hem de kalp damar sağlığı için faydalı bir aktivitedir.

Yorumlar

Ahmet 23-05-2018 14:30:38

Bence Teravih namazına uzak bir camiye gidin,yürüyüş yerini bulur.

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :