Ortopedik ayakkabının faydaları ve zararları nelerdir?

Ortopedik ayakkabılar bedeninizi nasıl etkiler?

Abone Ol 

  Tüm gün ayakta duruyor, hiç oturmuyorsanız ya da bilinçsiz ayakkabı seçimi yapıyorsanız, fazla kiloluysanız ya da yaşınız biraz ilerlediyse.. Bunların hepsi ortopedik ayakkabı kullanmanızı gerektiren sebepler olabilir. Yanlış ayakkabılar sonucunda ayaklarınızın şeklini bozabilirsiniz.

  Genellikle kaliteli ve nefes alabilen malzemeden üretilen ortopedik ayakkabılar, tüm gün ayakta kalanlar için büyük bir rahatlık sağlar. Aynı zaman ayak ayakkabı içerisinde nefes alabildiği için mantar oluşumunu engeller. Bu nedenle klasik ayakkabılardan çok daha konforludur. 

Ortopedik Ayakkabının Faydaları

Ortopedik ayakkabı kullanmanın bir çok faydası olabilir, onlardan bazıları şu şekildedir;

  1. Ortopedik ayakkabılar ayakları yumuşatır, ayak ağrıları çekiyorsanız ortopedik ayakkabı tercih edebilirsiniz. İnsanların yürümesini kolaylaştırır, mevcut ayak problemlerini iyileştirir.
  2. Ortopedik ayakkabı giydiğinizde ayaklarınıza gelecek bir hasarı engellemiş olursunuz bunun yanı sıra şuanda yaşadığınız sorunları da iyileştirir. Doğru ayakkabı ayağınızın kavislerini mükemmel duruma getirebilir. Ayrıca hizalama sorunlarını düzeltir.
  3. Ortopedik ayakkabı topukların kaymasını engelleyerek rahat yürümenizi sağlar ve ağrı yapmaz. Ortopedik ayakkabıları ne kadar uzun süre giyerseniz giyin ayağınız için faydasının o kadar fazla olacağı anlamına gelir.
  4. Ortopedik ayakkabılar çocuklarda görülen duruş bozuklukları veya diğer ortopedik hastalıklar kolay bir şekilde tedavi edebilir. Ayağın doğru şekilde basmasını sağlayan ortopedik ayakkabıları kullanmak için doktorunuza danışmanız önerilir.

Ortopedik Ayakkabının Zararları

  Ortopedik ayakkabı kullanımının faydaları kadar zararları da vardır. Özellikle hiçbir problem olmadan uzun süreli ortopedik ayakkabı kullanmak hiç sorun yokken yeni bir sorunla karşı karşıya gelmenize sebep olabilir. Ortopedik ayakkabı kullanmanın zararları şu şekildedir;

  1. Uzun süre ortopedik ayakkabı kullanımında düz tabanlık gelişebilir.
  2. Çok uzun süre ihtiyaç dışı ortopedik ayakkabı kullanmak ayağı tembelleştirir.
  3. Bilinçsiz ortopedik ayakkabı kullanımı sorunsuz ayağı sorunlu hale getirebilir.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu