Orkideleriniz çiçek açsın!

Orkide bakımı nasıl yapılmalıdır?

Abone Ol 

Hediye olarak orkide gelmişse ya da çok beğenip kendinize bir hediye olarak orkide almak istediyseniz uzun ömürlü olması ve güzelce çiçekler açması için meşakkatli bir bakım süreci olabilir ama emin olun zamanı geldiğinde çiçeklerinizi çoğaltınca çok mutlu olacaksınız. 

Orkideler dayanıklı yapısı ve güzel çiçekleriyle oldukça sevilen bir türdür. Yaklaşık 880 cinsi ve 22.000’den türü olduğu bilinmektedir. Tropikal bölgede yetişmelerine rağmen doğrudan güneşi sevmezler ve güneşe maruz kaldıklarında çiçekleri dökülür. Orkideler yılda en az iki kez çiçek açarlar ve 12 haftaya kadar çiçeklerinin güzelliğini sergilerler. Eğer orkidelerinizin bakımını güzel yaparsanız çiçeklenme 3-4 defa görülebilir.

Yeterince güneş alamayan orkideler çiçek açmayacaktır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalı, güneş ışığı filtrelenmelidir. Orkide yaprakları güneşten dolayı ısınmamış olmalıdır.

Orkidenin sağlıklı büyüyebilmesi için en az 18 derecede ve en fazla 29 derecede durması yeterlidir. Daha fazlası yada daha azı bitkinize uzun vadede zarar verebilir. Bulunduğu yerin nem oranı ise gündüzleri en az %50 gece ise %70 oranında olmalıdır. Bu ölçülerdeki nem oranına sahip alanda durduğunda daha sağlıklı büyüyecektir.

Orkidenin sulanması çok önemlidir. Genellikle çok fazla su istemezler ve köklerine çok fazla su verildiğinde çürür. Haftada 2 kez sulamanız yeterli olacaktır. Suyun oda sıcaklığında olması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu