Orhan Pamuk müzesini kurmuştu

“Hayatımın en mutlu ânıymış, bilmiyordum.” Nobel ödüllü büyük yazarımız Orhan Pamuk'un dolu dolu aşk romanı bu sözlerle başlıyor...

Yazar masumiyet müzesi kitabını on yıllık çalışma sonucunda oluşturduğu bilinmektedir. Bir çok alanda ödüle layık görülen bu roman; 1975 yılında İstanbul'da başlayan hikayede varlıklı bir ailenin oğlu olan Kemal'in uzak akrabası Fisun ile hızı, hareketi, olaylarının ve kahramanlarının zenginliği, mizah duygusu ve insan ruhunun derinlemesine etkileyen bir aşk hikayesidir. Masumiyet Müzesi'ni okurken yalnız aşk hakkında değil, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutku, aile ve mutluluk hakkındaki bütün düşüncelerinizi derinden etkileyebilir.

İlk şehir müzesini kurdu

Kitap New York Times tarafından "2009 Yılının En İyi Kitapları” listesinde yer almaktadır. Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi'ni yayımladıktan sonra 2012 yılında bu romandan esinlenerek romanla aynı adı taşıyan müzeyi hayata geçirmiştir. Müze, İstanbul'da ilk şehir müzesini kurmuştur. Masumuyet Müzesi 2014 senesinde Avrupa Müze Forumu tarafından "Avrupa Yılın Müze Ödülü”ne layık görülmüştür. Kitap, aynı zamanda "Hatıraların Masumuyeti” ismiyle beyazperdeye uyarlanarak Venedik Film Festivali'nde izleyicilerle buluşmuştur.

Çiğdem Avcı

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ