Ölüme kadar götürüyor! Bacak varislerine dikkat etmezseniz…

Bacak varisleri, genellikle hafife alınan ancak ciddi hasarlara neden olabilen bir durumdur İhmal edildiğinde ölümcül sonuçlara yol açabileceğini uzman isimden öğrenin

Abone Ol 

Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkanı Doç. Dr. Soner Yavaş, bacak varislerinin ihmal edildiğinde ölümcül sonuçlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulunarak, toplumda bu konuda farkındalık oluşturmanın önemine vurgu yapıyor.

Yavaş, Antalya’da düzenlenen Asya Vasküler Cerrahi Derneği Kongresi için yaptığı açıklamada, toplardamarlardaki kapakların bozulması sonucunda bacaklarda varis oluştuğunu belirtiyor. Varisin hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalık olduğunu ifade eden Yavaş, tedavi edilmediği takdirde ilerleyen aşamalarda pıhtılaşmalara ve bacakta özellikle bileklerin iç kısmında zor kapanan yaralara neden olabileceğini söylüyor. Bu pıhtıların derin damarları etkilemesi durumunda ise akciğere pıhtı atma riski olduğunu belirtiyor ve bu durumun ani ölümlere yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Yavaş, bacaklardaki venöz ülser adı verilen yaraların düzeltilmemesi halinde sürekli bir sıkıntı yarattığını ve toplardamar sistemi düzeltilmedikçe bu yaraların iyileşmediğini vurguluyor. Varisin toplumda yeterince önemsenmeyen bir hastalık olduğunu belirten Yavaş, bu nedenle polikliniklere başvuranların büyük bir kısmının varis hastası olduğunu ve çoğunluğunun gecikmiş bir şekilde tedavi arayışına girdiğini ifade ediyor. Varislerin önemsenmemesi durumunda ayağında yaralarla başvuranların tedavi şansının ve ameliyatla iyileşme oranlarının düşük olduğuna dikkat çekiyor ve erken tedavi edilmezse ölümlere kadar varabilen ciddi sonuçlar doğurabileceğini uyarısında bulunuyor.

Varislerin oluşmasında genetik faktörlerin etkili olduğunu vurgulayan Yavaş, ebeveynlerden birinde varis varsa çocuklarda görülme riskinin yüksek olduğunu belirtiyor. Ayrıca, kadınlarda varis görülme olasılığının daha fazla olduğuna dikkat çekiyor ve genel olarak bacakları sıkan dar kıyafetler, topuklu ayakkabılar, obezite, kabızlık, lifli yiyecek ve su tüketimine dikkat etmemek, uzun süre oturmak veya ayakta durmak gibi faktörlerin varis oluşumuna katkı sağladığını ifade ediyor.

Yavaş, varisten korunmak için düzenli yürüyüş yapmanın önemine değiniyor ve ayakta çalışanların belli aralıklarla yürümelerini, oturarak çalışanların ise en geç 1.5 saatte bir kalkıp 50-60 adım atmalarını öneriyor. Türkiye’nin varis ve pıhtı tedavilerinde başarılı olduğunu vurgulayan Yavaş, basit varisleri kapalı yöntemle tedavi edebildiklerini, ileri vakalarda lazer veya radyo frekansla yakma yöntemleri uygulayabildiklerini ve çok ileri vakalarda damar içine stent konularak tedavi sağlayabildiklerini belirtiyor.

Başa dön tuşu