Ölen kızının yumurtalarını kullanmasına izin verilmedi

Londra'da bir mahkeme, ölen kızının dondurduğu yumurtalarını kullanarak hamile kalmak isteyen kadının talebini reddetti.

İngiltere'de Yüksek Mahkeme, kızı 2011'de ölen bir annenin, kızının dondurulan yumurtalarını kullanarak ''torununu'' doğurma isteğini reddetti. Adı açıklanmayan kadın, 28 yaşındaki kızını kaybettikten sonra, ''Çocuk sahibi olmayı çok istiyordu, Çocuğunu doğurmamı onaylamıştı'' diyerek torununu dünyaya getirmek istedi.

Kanıt yetersiz bulundu

Kadın, İngiltere'de bir merkezde saklanan yumurtaları ABD'deki bir kliniğe nakletmek isteyince konu mahkemeye taşındı. Mahkemenin kararında, ''Kızı yumurtaların dondurulmasını onaylamış ancak gelecekte ne yapılmasına dair imzaladığı bir belge yok. Yumurtaların annesi tarafından kullanılmasını istediğine dair kanıt yok'' denildi.

''Reddetmek zorundaydım''

Guardian gazetesine konuşan hakim "Bu kararın, zamansız ölen kızlarının kendisinden bir parçanın devam etmesi dileğini yerine getirmek isteyen davacıları daha da üzeceğinin farkında olduğum halde bu talebi reddetmek zorundayım" ifadelerine yer verdi.

Eğer dava kazanılsaydı, davacı kadın, ölen kızının yumurtalarıyla hamile kalacak ilk anne olabilirdi.

Yorumlar

YORUM YAZ