Okullar açıldığında çocukların uyku düzeni konusunda panik olmayın

Abone Ol 

Yarıyıl tatili biterken çocukların okula tekrar uyum sağlamada yaşayabilecekleri zorluklara değinen Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Okullar açıldığında çocukların uyku düzeni konusunda panik olmayın #1

Çocuklar anlayışla karşılanmalı

Çocuklar da yetişkinler gibi olaylar karşısında yaşıtlarından farklı tepki ve davranışlar sergileyebilirler. Bazı çocuklar yarıyıl tatilinin bitmesini heyecanla karşılayıp, özlem duyduğu arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştuğu bir süreç olarak değerlendirebiliyor. Bazı çocuklar için de bu süreç oldukça kaygı verici olabiliyor. Çocuklarda derslerde başarı kaygısı, rutine uyum sağlayamama korkusu, geçmişte yaşanan olumsuzlukların tekrarlaması gibi endişeler oluşabiliyor.

‘Bu kadar büyütecek ne var?, Korkacağın bir şey yok, abartıyorsun’ gibi söylemler çocuğun kendini anlaşılmamış hissetmesine sebep olacaktır. Çocukların kendilerini anlatmalarına fırsat verilmelidir, duygu ve düşüncelerini ortaya çıkarmalarını teşvik eden konuşmalar yapılmalıdır. Çocuğun kaygıları anlayışla karşılanmalı ve rahatlatıcı bir tutum sergilenmelidir.

Okullar açıldığında çocukların uyku düzeni konusunda panik olmayın #2

Uyku düzeni konusunda panik olmayın

Çocuğun 3 haftalık tatil süresinde uyku düzeninde bazı değişimlerin olması oldukça normaldir. Bu düzeni bir anda değiştirmeye çalışmayın. Çocuğa erken uyuması için baskı yapmak çocuğun ailesiyle olan ilişkisi bozup kaygı düzeyini daha fazla arttırabilir. Derslere katılmak için erken kalkan çocuk, bir gün önce geç yatmış olsa bile erken uyandığı gün kendisi daha erken yatağa gitmek isteyecektir. Uykunun bir ihtiyaca dönüşmesi için sabırlı olun.

Okulun ilk günlerinde çocuğa fazla sorumluluk yüklemeyin. Tatil sürecinden okul dönemine geçişte sorumlulukların kademeli olarak arttırılması çocuklar için daha sağlıklı olacaktır. Aile veya okul tarafından bir anda fazla sorumluluk yüklenmesi çocuğun bu geçişte zorlanmasına sebep olabilir.

Dersler başlamadan önce okul araç gereçlerini çocukla birlikte almak motivasyonu artırabilir. Sevdiği kahramanların olduğu ders araç ve gereçlerle birlikte renkli kalemler çocuğun keyif alacağı bir hazırlıkla okulu beklemesini sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu