Okulda başarısızlığın nedenleri ve çözüm yolları

Uzman Pedagog Sevil Yavuz çocukların okulda başarısız olma sebeplerini ve bu konuyla ilgili çözüm yollarını anlatıyor.

Çocuğunuzun iyi bir geleceğe sahip olması ve başarılı olması için eğitimine önem veriyor ve iyi bir eğitim alması için iyi bir okullara göndermeye ve öğretmenleri ile iletişim içinde olmaya çalışıyorsunuz. Günümüz koşullarında çocuğunuzun iyi bir geleceğe sahip olması için eğitim gerçekten de önemlidir. Diğer taraftan çocuğunuz okulda çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olabilir ve bu durum sizi endişelendirebilir.

Çocuğun okulda başarısız olmasının çok çeşitli nedenleri olabilir. Bunların başında anne babanın yaklaşımı ve aile ortamı gelmektedir. Diğer nedenlerse çocuğun duygusal ve psikolojik durumu ve akademik problemleri gelmektedir.

Çocuğunuzun okul performansı konusunda baskıcı olmayın

Öncelikle anne baba olarak çocuğunuzun eğitimi için endişelenmeniz ve derslerinde başarılı olması için üzerine düşmeniz çok normal. Diğer taraftan bunu abartmanız ve çocuğun duygusal ihtiyaçlarını unutmanız, odağınızın sadece dersleri ve okuldaki başarısı olması çocuğun motivasyonunu düşürür ve başarıya göre sevildiğini hisseder. Yani sizin onu başarılı olup olmamasına göre sevdiğinizi düşünür. Bu nedenle çocuğun okul performansı konusunda anne baba olarak dengeli davranmak, aşırı ilgili olmamak ve dersleri konusunda baskıcı bir tutumu benimsememek gerekir. Çocuğun okul dışında da bir hayatı olduğunu unutmayarak ve çocuğun başka yönlerini de övmek gerekir.

Okul başarısızlığının diğer nedeni ise çocuğun duygusal ve psikolojik durumudur. Çocuğun psikolojisi birçok şeyden etkilenebilir. Bunun nedenlerini uzman desteği ile araştırmak ve bu konuda çocuğun psikolojik destek almasını sağlamak gerekir. Eğer çocuğun psikolojik problemleri varsa çocuk derslerine konsantre olamaz ve potansiyelini yansıtamaz. Aslında çocuk psikolojik destek alsa daha başarılı olacakken destek almadığı için okul başarısı düşer. Çocuğun psikolojisini aile içi şiddet, aile içindeki tartışmalar, hatalı anne baba tutumları etkiyebilir. Bunların yanı sıra okulda arkadaşlarıyla olan ilişkileri, hayatında boşanma, taşınma gibi ani değişiklikler de etkileyebilir.

Bazı durumlarda uzman desteği alabilirsiniz

Son olarak çocuğun okul başarısını çocuğun akademik kapasitesi ve akademik başarısına engel olan gelişimsel problemler etkileyebilir. Çocuğun düşük zeka seviyesi, Öğrenme Güçlüğü ve Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) bunlardan bazılarıdır. Çocukta hangi akademik problemlerin olduğunu öğrenmek için uzman desteği almak ve çocuğun tedavisini yaptırmak gerekir.

Bu nedenle çocuğunuzun okul başarısını artırmak için çocuğunuzu dikkatli takip etmeniz ve okul başarısızlığına neden olabilecek faktörleri tespit etmek için uzman desteği almanız çok önemlidir. Çocuğun okul başarısızlığına neden olacak bir problemi varken çocuğa başarılı olması için baskı uygulamak çocuğun psikolojini daha da kötü hale getirebilir. Bu nedenle çocuğunuza anlayışlı olmalı ve sevginizi hissettirmelisiniz.

Yorumlar

ayse yagmur basaran 17-11-2016 12:08:02

oldukça faydalı ve güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

YORUM YAZ