Okul kantinlerine yasak geldi

Okul kantinlerinde kola ve gazlı içeceklerin ardından çikolata, kek, gofret, şeker, enerji içeceği gibi ürünler de artık satılamayacak.

Gazete Habertürk'ten Lütfi Doğan'ın haberine göre; Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları, okul kantinlerinde satışı uygun olmayan gıda ve içeceklere ilişkin yasağın kapsamını genişleten yeni bir genelge hazırladı. Daha önce kantinlerde kola ve gazlı içecek satışını yasaklayan bakanlıklar, çikolata, kek, gofret, muffin, lolipop ve şeker gibi ürünlere de satış yasağı getirdi. İşte yeni eğitim-öğretim döneminde okul kantinlerinde satılabilecek ve satılamayacak gıdalar:

Yasaklı yiyecekler

-Enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler (soğuk çay), kolalı içecekler, aromalı doğal mineralli içecekler.

-Aromalı şurup, aromalı içecek tozu, aromalı su, meyveli içecek, meyveli içecek tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri, sporcu suları, meyve nektarı, meyve suyu konsantresi.

-Tüm çikolata türleri ve gofretler.

-Tüm şeker ve şekerleme türleri (jöle şekerleme, sert şekerlemeler, yumuşak şeker, lolipoplar vb.).

-Guarana, guarana özü, eklenmiş kafein içeren ürünler.

-Kremalı, çikolata dolgulu, jöleli kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donut, parfe, mozaik pasta, muffin, cupcake vb.).

-Tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler.

-Hindistancevizi sütü ve kreması.

-İlköğretim okullarında çay ve kahve tarzı içecekler.

Kantinde satılacak yiyecekler

-Meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler (mevsimine uygun olarak), salatalar (zeytinyağı ve limon eklenebilir).

-Kuru meyveler (30 gram, ambalajlı, kaplamasız ve şeker katkısız).

-Kuruyemişler (30 gram, ambalajlı, soslanmamış, tuzsuz, kabuksuz).

-İçme suyu (şeker veya tatlandırıcı eklenmemiş).

-İçme sütü (UHT/pastörize süt).

-Taze sıkılmış meyve ve sebze suyu (şeker ilavesiz olmalı, 250 ml'den büyük olmamalı).

-Yoğurt (100-150 gram, paketli).

-Ayran (200 ml'lik paketli).

-Peynir (pastörize).

-Günlük haşlanmış yumurta.

-Çeşnili ekmekler (çeşnisi sert kabuklu meyveler, kurutulmuş meyveler, yağlı tohumlar, baharat olacak).

-Tam buğday ekmeği, tam buğday unlu ekmek, karışık tahıllı ekmek vb. ürünlerden yapılan yumurta, peynir, taze domates, havuç, marul, biber ve benzeri sebzeler içeren sandviçler (içinde turşu olmayacak).

-Doğal mineralli su.

-Şekersiz sakızlar.

Yorumlar

ismail sakarya 21-08-2015 17:16:35

Helal olsun hükümete süper bir karar.

upham 21-08-2015 16:32:02

ya burak efendi, ne kadar kotu kalplisin

mehmet 21-08-2015 16:18:02

Arkadaşlar ben kantinciyim. kantine listedeki yazılı olan her şeyi koydum. yok abi meyveler çürüdü. diğerleri elimde kaldı. çocuklar almıyorlar.velilerde okul ilk günleri evden sonra okuldan alıyorlar. bu meslekte bitti zaten.

Zamanlama Manidar 21-08-2015 16:01:12

Glikoz ve Fruktoz şurubunun kullanımı yasaklanmalı.İnsanı kanser eden , bitiren bunlardır.Gofretten , çikolataya, kekten herşeye kadar tüm abur cuburlarda var.. 50krş,'a 1tlye çikolata gofret var...

Neslihan ÖNDEROĞLU 21-08-2015 15:29:44

Depremde sesimi duyan var mı demiştik şimdi büyüdük ve çocuklarımızın sağlıkli beslenip büyümesi için sesimi duyan var mı dedim ve Büyük oğlum 4 de küçük oğlum 1. sınıfa başlayacak....Sağolun Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı.....SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRME UMUDUYLA DUYARLI ANNE...

zeynep 21-08-2015 15:08:27

çok sevindirici bir haber. evde zorla bir şekilde koruduğumuz çocuğumuz en azından zararlı şeylere daha zor erişebilecek.

SSS 21-08-2015 15:04:41

Muffin starbucksta var. Kantin yerine Starbucks açılsın okullara. Fakirler

burak 21-08-2015 14:44:54

çocukları okul dışından alışveriş yapmaya yönlendiren bir yasaklama listesi olmuş. MEB okulun karşısındaki marketle anlaşmış olmalı.

Yasin 21-08-2015 14:43:45

Çikolata gofret yemeyeceksek ne yiyecez lan.En azından kapalı gıda.Kantinci lavabodan elini yıkamadan çıkar eldivenli eli ile para tutup eldivensiz eli ile yiyecek verir.Yemin ederim yasakladıklarınız daha sağlıklı.

YORUM YAZ