Öksürük bazen çocukların işine yarar

Öksüren çocuğa hemen öksürük şurubu verilmemesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Murat Palabıyık, öksürüğün bazen akciğerlerdeki balgamın dışarı atılması açısından yararlı olduğunu söyledi.

Öksüren bir çocuk için eczaneye gidip bir öksürük şurubu alınmasının, anne babaların çok sık yaptıkları hatalı bir davranış olduğunun altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Palabıyık, öksürüğün kaynağını bilip, nereden kaynaklanıyorsa oraya göre bir tedavi yapmak gerektiğini belirtti.

Dr. Palabıyık, çok sık yapılan büyük bir hatanın da çocuk öksürüğe başladı diye direkt antibiyotik tedavisine başlamak olduğunu söyledi.

"Öksürük bazen çocukların işine yarar"

Çok önemli bir püf noktası olduğunu belirten Dr. Palabıyık, "Öksürük patolojiktir, ama bazen de çocukların işine yarar. Akciğerlerde oluşmuş olan, balgamın, solunum yolundaki salgıların dışarıya atılması için çocukların öksürmeleri gerekiyor" dedi.

Öksüren çocuğa hemen öksürük şurubu verilmemeli İZLE:

Yanlış tedavi hastalığı daha da ağırlaştırabilir

Yanlış tedavi uygulamasının çocuğun hastalığının daha da ilerlemesine sebep olacağını belirten Dr. Palabıyık, "Öksürük şuruplarının üzerinde bir sözcük vardır: 'Ekspektoran' şurup. Ekspektoran ne demek? Göğüsten dışarıya doğru çıkartan, yani balgam söktüren. Bu şuruplar belki kullanılabilir. Muayene bulgularına göre karar verilir. Ama bir de 'antitusif' yazan şuruplar var. Bunlar da öksürük durdurucu. Şimdi akciğerlerinde bir enfeksiyonu olup, buna bağlı salgıları ve balgamı artmış bir çocuk var. Bu çocuğun öksürüğünü ilaçla durdurmaya kalkarsak akciğerlerinin boşalmasını, kendini temizlemesini engellemiş oluruz. Bu sefer hastalık daha da ilerler, daha da ağırlaşabilir" şeklinde konuştu.

Yorumlar

YORUM YAZ