Okaliptüs yağı kullanımı ve yararları

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye, sizi çeşitli enfeksiyonlara karşı korumaya ve solunumu iyileştirmeye yardımcı olacak bir yağ mı arıyorsunuz? Okaliptüs yağı tam size göre.

Okaliptüs yağı boğaz ağrısı, öksürük, mevsimsel alerjiler ve baş ağrıları için en iyi esansiyel yağlardan biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirme, enfeksiyonlardan koruma ve solunumu iyileştirme gibi yararları vardır.

Okaliptüs yağı nedir

Okaliptüs yağı, okaliptüs ağacı yapraklarından elde edilir. 500'den fazla okalipti türü vardır, ancak tıbbi özellikleri nedeniyle Eucalyptus salicifolia ve Eucalyptus globulus'un esansiyel yağları (ateş ağacı veya sakız ağacı olarak da bilinir) kullanılır. Uçucu yağlarını çıkarmanın yanı sıra okaliptüs ağacının kabuğu kağıt yapımında kullanılır.

Okaliptüs yağının yararları

Geleneksel olarak okaliptüs yağı, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan bir ilaç olarak kullanılıyordu. İltihabı azaltma ve solunumu iyileştirme kabiliyeti uzun yıllardır biliniyor . Günümüzde okaliptüs yağının yararları ve kullanımları yaygındır ve merhemlerde, parfümlerde, ilaçlarda ve temizlik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

1. Solunumu iyileştirme

Okaliptüsün kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım, bronşit, sinüzit, soğuk algınlığı, öksürük veya grip gibi çeşitli solunum hastalıklarına karşı en etkili yöntemlerden biri olduğuna inanılmaktadır. Okaliptüs esansiyel yağı solunum koşullarını iyileştirir çünkü bağışıklık sisteminizi uyarmaya, antioksidan koruma sağlamaya ve solunumunuzu iyileştirmeye yardımcı olur. Okaliptüs, burnunuz akarken nefes almayı kolaylaştırır. Burnunuzun soğuk algılayıcılarını aktive eder ve hatta doğal bir ağrı kesici ilacı olarak çalışır. Ayrıca zor nefes aldığınız durumlarda uykuya da yardımcı olabilir.

2. Mevsim alerjileri

Okaliptüs yağının okaliptol ve sitronellal gibi bileşenleri, bağışıklık güçlendirici ve iltihap önleyici etkilere sahiptir. Mevsim alerjisi semptomlarını hafifletmek için sık sık tercih edilir.

3. Öksürüğü hafifletir

Okaliptüs yağı öksürüğü hafifletmek için en etkili yöntemlerden biridir. Bir balgam söktürücü olarak işlev görür. Vücudunuzu kötü hissetmenize neden olan mikroorganizmalar ve toksinlerden arındırır. Okaliptüs yağı burnunuz tıkalıyken nefes almanızı kolaylaştırır.

4. Ağrı ve iltihabı azaltır

Deri üzerinde kullanıldığında okaliptüs; kas ağrısını ve şişkinliğini azaltmaya yardımcı olabilir. Okaliptüs yağı vücudunuzda tıpkı bir ağrı kesici ilaç gibi görev yapabilir. Sinüzite bağlı baş ağrılarını geçirir. Ayrıca zihinsel netliği artırabilen ve gergin yüz kaslarının gevşemesini sağlayan canlandırıcı özelliklere sahiptir. Stres veya yorgunluktan kaynaklanan bir baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

5. Yara bakımı

Okaliptüs yağı cildiniz için oldukça faydalıdır. Antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri nedeniyle okaliptüs, yaralar, kesikler, yanıklar, yaralar ve hatta böcek ısırıkları gibi cilt problemleri için harika bir seçenektir. Antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir, bu da çeşitli cilt koşullarına karşı çok güçlü bir ilaç olmasını sağlar. Kesikler, sıcak su yanmaları, uçuk, böcek ısırıkları, çeşitli yaralar, ülser ve apseler için oldukça etkilidir.

6. Zihni açar

Okaliptüs yağı canlandırıcı, yatıştırıcı ve arındırıcı özelliklere sahiptir. Bu yüzden enerjiyi ve zihinsel berraklığı arttırmak için kullanılabilir. Solunum yollarını temizlemeye, ciğerlerinize daha fazla oksijen girmesine yardımcı olabilir. Kas gevşetici ve zihinsel olarak gevşetici etkilere sahiptir.

Okaliptüs yağının günlük hayatta kullanımını ayrıntıları ile bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım.

Sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Bilal 03-01-2019 08:00:01

Aynen :)

Ercan Güneş 03-01-2019 06:07:41

Bir damla yağ üretmek için onlarca kilo kullanım gerekiyor, bunlar sahte ama en azından kötünün iyisi ni nasıl anlarız..

yalçın 02-01-2019 21:06:18

kaç yaş çocukta kullanılabilir.

Emine Karadöl 02-01-2019 13:04:54

Elimde koah, kızımda alerjik sinüzit var kullanma konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim

Arzu 02-01-2019 12:58:47

nasıl kullanıldığınıda yazarsanız daha verimli olur bu haber,saygılar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :