Öğle uykusunun önemi

Yeni yapılan bir araştırmaya göre öğle uykusu, 3-5 yaş grubundaki çocukların okul öncesi dersleri daha iyi hatırlamasını sağlıyor.

Çocuğunuzun sağlıklı büyümesi için temel ihtiyaçlarından biri olan uyku ihtiyacını karşılamanız çok önemli.

Bebeklik döneminde uykuya önem verirken iki yaşından sonra çocukların öğle uykusu ihmal edilebiliyor. Özellikle anaokullarında çocukların uyku saatinin olmaması olumlu bir durum gibi algılanıyor. Anaokullarının çoğu ailelerin çocuğum uyumasın taleplerinden ve ayrı bir uyku odası ayırmamak için uyku saatini programa dahil etmiyorlar. Oysa çocukların öğle uykusu ihtiyacı, öğle uykusunun beyin gelişimi ve öğrenme süreçlerine olan etkisi yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Öğle uykusunun faydası 2 gün sürüyor

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar öğle uykusunun okul öncesi çocuklar üzerindeki etkilerini bilimsel olarak ortaya çıkarmıştır. Massachusetts Amherst Üniversitesi'nde yapılan araştırmada öğle uykusunun faydasının aynı gün ve ertesi gün hissedildiğini ve uykunun hafızanın güçlenmesi ve erken yaştaki öğrenim açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı. Araştırma sonucunda çocuklara öğle yemeği sonrası bir saat uyuma fırsatı verildiğinde;

- Uyumadıkları günlere kıyasla görsel-uzamsal beceri bakımından daha iyi performans sergiledikleri,
- Uyku sonrasında çocukların %10 daha fazla bilgi hatırladığı,
- Uyku sırasında çocukların, beynin öğrenme ve yeni bilgi edinmeye ilişkin bölgelerinde faaliyet artışı gözlendiğini ortaya çıkardılar.

Günde 11-13 saat uykuya ihtiyaç duyarlar

İngiltere'deki Royal College Pediatri ve Çocuk Sağlığı bölümünden Dr Robert Scott-Jupp küçük çocukların beyinlerine dinlenme ve bir sonraki güne hazırlanmasına olanak tanıma açısından günde 11-13 saat uykuya ihtiyaçları olduğunu ve gün içindeki uykunun da gece uykusu kadar önemli olduğunu söyledi.

Araştırma sonuçlarının da gösterdiği gibi çocuklarınızın anaokulunda en az bir saat uyumasını talep etmelisiniz. Özellikle tam gün anaokulunda olan çocukların öğle uykusuna daha fazla ihtiyacı var. Öğle uykusu olan anaokullarını tercih edin ve eğer çocuğunuz anaokuluna yarım gün gidiyorsa uyku saatinden sonra alabilir ya da eve gelir gelmez öğle uykusuna yatırabilirsiniz.

Yorumlar

Merlin 18-02-2014 22:41:25

Yetişkinler için de çok fadalıdır. Sünnettir.

fk 18-02-2014 15:13:15

kayyuledir.diğer adı sünnettir.çocuklar için değil ergenler içinde önemlidir 30 dakika sürer

YORUM YAZ