Ofisteki kötü kadın

Ezilen bir çalışansanız ve üstünüzün düzeleceği umuduyla işinize gidip geliyorsanız, yanılıyorsunuz...

Zor bir patronla çalışıyorsanız bu durum sinir krizi geçiren bir çocukla uğraşmaya eşdeğerdir diyor Tame your Terrible Office Tyrant kitabının yazarı Lynn Taylor. Taylor ofis ortamında çıkan gerginliklerde sakin bir yetişkin gibi davranmanız gerektiğini belirtiyor.
Patronunuz size bağırıp çağırırken bırakın içini boşaltsın. Sözünü kesmeyi aklınızdan bile geçirmeyin, başınızı eğmeyin ve sakın ağlamayın! Tüm enerjinizi işinize vererek, hatanızı düzelteceğinizi belirtin. Çünkü üstünüz ya da patronunuz sizin savunma yapmanızı ve ağlamanızı bekliyor olacak. İşinize odaklanarak onu şaşırtmayı denemelisiniz.
Bazı şirketler uyumsuz, dominant ve kavgacı insanları işten çıkartıyor. Bize gelen maillerin birinde İzmir'den Yasemin patronunun kendisine psikolojik destek almasını önerdiğini aksi taktirde birlikte çalışamayacaklarını belirttiğini söylemiş. Yasemin bu olayı ilk duyduğunda çok üzülmüş, ancak psikolojik destek aldıktan sonra her şey düzelmiş. Ekonomik kriz ve aile ile ilgili sorunlar ofis ortamındaki gerginliklerin bir miktar daha artmasına sebep oluyor.
İş hayatında yapılan bir araştırmaya göre ezilen kişilerin başarıları daha düşük. Bu nedenle de işler sarpa sarmadan yolun en başında hakkınızı yedirmeyin. Her şeye sessiz kalarak ya da çok fazla konuşarak bir yere gelemeyeceğinizin farkına varın.
Patron ve üstleri kadın ve erkek olarak ayırırsak; kadınlar sinir oldukları kişilere alenen kötü davranmaz daha ince düşünürler. Yaptıkları mimiklerle ve söyledikleri sözlerle karşısındakini demoralize edebilirler.

Yorumlar

YORUM YAZ