Ödem oluşumu nedenleri ve önlemleri

Ödem, farklı dönemlerde oluşan ve gün içinde de vücudumuzun farklı bölgelerinde meydana gelir.

Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan ödemler yaz aylarında artış gösteriyor. Ödemin ayrıca çeşitli hastalıkların habercisi olabildiğini ve ödeme yol açan durumun iyi araştırılması gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, "Ayrıca az hareket etmek, fazla kilo, diyabet, tuzlu ve karbonhidrattan zengin beslenme gibi durumlar ödemi tetikliyor. Ödem, depresif kişilerde daha çok görülüyor” açıklamasında bulundu.

Havaların sıcak olduğu yaz aylarında damarlarda genişlemeye neden olabiliyor. Bu genişlemenin özellikle bacak ve ayaklarda bulunan kanın kalbe dönüşünü yavaşlattığı ve yerçekiminin de etkisi ile o bölgelerde sıklıkla geçici bir ödem durumu oluşturabildiğini vurgulayan Enes Murat Atasoyu, "Kalp, karaciğer, tiroid ve böbrek yetmezliği gibi durumlarda sıkça rastlanan ödem ayrıca bazı ilaçların etkisi ve gebelik dönemiyle de artış gösterebiliyor” dedi.

Sabah yüzde, akşam bacaklarda görülür

Böbrek, kalp, karaciğer ve tiroit hastalıklarında tüm vücutta ödem gelişebildiğini belirten Enes Murat Atasoyu, "Ancak ödem, yerçekiminin etkisiyle sıklıkla bacaklarda fark edilen bir durum olarak dikkat çekiyor. Gece uyku sürecinde ise, yatay pozisyonda duran vücutla bacaklardaki ödem, vücudun diğer kısımlarına ve hatta yüze kadar yayılabiliyor” dedi. Sabah uyanınca ödemin daha çok yüz ve ellerde olmasının sebebinin de bu olduğunu söyleyen Doç. Dr. Atasoyu, "Günlük koşturmaca içinde ödem akşama doğru ödem sıvısı bacaklara doğru iniyor ve tekrar bu bölgede şişmeler ortaya çıkıyor” açıklamasında bulundu.

Ödem oluşumunda, yaş ya da cinsiyet farklılığının görülmediğine dikkat çeken Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, "Ancak idiopatik yani belirli bir nedeni olmadan ortaya çıkan hastalık olarak tanımlanan şekli, hemen hemen sadece kadınlarda, özellikle menopoz öncesinde ortaya çıkıyor” dedi. Ayrıca az hareket eden, fazla kilolu, diyabetik, tuzlu ve karbonhidrattan zengin beslenen, depresif, gergin ruh hali ve mizaca sahip kişilerde de sık görülen bir durum olduğunu belirtti.

Ödemi arttıran besinler

Ispanak, lahana, roka, nane, kuşkonmaz, maydanoz, pancar, üzüm, taze fasulye, ananas, kabak, soğan, pırasa, sarımsak, B vitamini ve demir içeren kepekli tahılların ödemin atılmasına yardım ettiğini belirten Doç. Dr. Enes Murat Atasoy'u, bu tür besinlerin idrar söktürücü ilaçlar ile etkileşiminin olabileceği akılda bulundurularak aşırı tüketimden kaçınılması gerektiğine dikkat çekti.İdrar söktürücü adı altında satılan birtakım bitkisel ürünlerin kullanımının böbreklere zarar verebildiğine dikkat çeken Atasoyu, "Bilinçsizce kullanılan ilaçların ve uygulanan tedavi yöntemlerinin vücuttaki başka organlara zarar verdiği unutulmamalı” uyarısında bulundu.

Vücutta ödem yapan durumları şöyle açıkladı:

- Dokular arası sıvı akışının dengesini bozan durumlar

- Kadınlardaki regl öncesi dönem, gebelik

- Kılcal damar hasarı

- Cilt altı bölgeyi ve damarları etkileyen enfeksiyonlar

- Toplardamar tıkanıklığı

- Kalp atım hacminin azalması

- Protein kaybına yol açan hastalıklar

- Aşırı tuz alımı

- Bazı ilaçların kullanımı

- Alerjik durumlar

Ödeme karşı 6 öneri

- Bilinen belirgin bir hastalığı olmayan kişilerde, özellikle bacaklarda oluşan ödemin uzaklaştırılması için;

- Tuz ve karbonhidrat tüketiminin kısıtlanması

- İstirahat ederken bacakların yukarıda tutulacak şekilde uzatılması

- Uzun süre hareketsiz kalmaktan sakınılması

- Günlük sıvı tüketiminin 1.5-2 litre civarında sağlanması

- Doktor önerisiyle bacaklara bandaj uygulanması, masaj yapılması

- Gerektiğinde idrar söktürücü ilaç kullanımı yararlı olur

Yorumlar

YORUM YAZ