Ödem atmak için bal kullanımı

Abone Ol 

Birçok sağlık sorununun temelinde yatan ödemden kurtulmanın yolu spor, diyet ve doğru beslenmeden geçiyor. Bal Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, ödemlerden kurtulmak isteyenlere bal tüketimi hakkında önemli bilgiler verdi.

Hayatımızı ciddi anlamda zora sokan ödemden kurtulmak, beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmekten ve spor yapmaktan geçiyor. Yaz aylarında öncelikle herkes bolca su tüketmeli. Spor yapanlar ise daha fazla su içmeli. Hareketsiz yaşam, fazla kilo, diyabet, tuzlu ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlıkları ödemi tetikliyor.

Başta tuz olmak üzere kahve ve hamur tatlıları ödemin en büyük kaynağıdır. Ekstra tuzu, şekeri ve hamur işlerini hayatımızdan çıkarmalıyız. Canımız tatlı çektiğinde bir kase yoğurdun üzerine bir kaşık ham bal dökerek tatlı ihtiyacımızı en doğal şekilde giderebiliriz. Çaya ve kahveye şeker atmayalım. İllaki tatlandırmak istiyorsak çay kaşığının ucuyla bal ekleyebiliriz.

Metabolizmamızı hızlandırmak ve midemizi güne hazırlamak için sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı bal eklediğimiz suyu içebiliriz. Özellikle sabah kahvaltısı yapmadan evden çıkanların mutlaka bu yöntemi denemelidir. Spor yapanlar günlük enerjilerini sağlıklı yollardan karşılamak için mutlaka bal tüketebilirler. Sabah yürüyüşüne çıkanlar bir bardak ballı su içerek gereken enerjiyi alabilirler.

Profesyonel şekilde spor yapanlar ise sabahları arı ürünlerinden oluşan bal, polen, propolis ve arı sütü içeren karışımları tüketebilirler. Ağır antrenmanlar çok fazla enerji kaybına sebep olur. Bunu gidermek için sağlıksız ürünlerden çok fazla tüketmek yerine bir kaşık bal ve arı ürünleri karışımı tüketilebilir.

Profesyonel sporcular baldan oldukça fazla yararlanır. Bal, kasların geri kazanımı için önemli olan B1, B2, B3, B5 ve C vitaminlerini içerir. En önemlisi de antioksidan özelliği olan bal hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar. Yaz aylarında çocuklarını spora gönderenler de bal ve arı ürünlerini tercih edebilirler. Ham ve katkısız bal, kas gelişmesinde büyük önem taşır.

Ofis çalışanları iş yoğunluğu sebebiyle bazen su içmeyi dahi unutabiliyor. Üstüne bir de hareketsizlik eklenince vücutta ödem oluşuyor ve ayaklarda birikiyor. Bir sürahi suya çubuk tarçın, limon, taze nane ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek hazırlanacak karşım ile bu durumun önüne geçilebilir. Bununla birlikte mutlaka ofis içinde hareket etmek de gerekir.

Bal ve su insan vücudu için büyük önem taşır. Bir insan sadece bal ve su ile yıllarca hayatta kalabilir. Fakat burada belirttiğimiz doğal, katkısız ve ham baldır. Bal yapısı gereği aslında doğadaki tüm bitkilerin özüdür. Bal tükettiğimizde doğadaki her çiçeğin ve meyvenin özünü tüketmiş oluruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu