Obezler çabuk yaşlanıyor

Araştırmalara göre obezite hastalarında beyin yaşı, en az 10 yıl daha yaşlı.

Obezite Cerrahı Op.Dr. Tufan Ergenç, "Hipertansiyon, kalp hastalıkları gibi ölümcül hastalıklar da yaşam süresini kısaltıyor. ” dedi.

Obezitenin vücuda birden fazla zararı olduğuna dikkat çeken Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç, "Hastalar obezite nedeniyle tansiyon yüksekliği, kalp hastalıkları, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, safra kesesi hastalıkları, eklem problemleri, beynin hızlı yaşlanması ve kanser gibi hastalıklara maruz kalabiliyorlar. Yapılan bilimsel çalışmalar obezite hastalığının beyni de yaşlandırdığını gösteriyor. Çağımızın hastalığı cildi de yaşlandırırken, vücutta önemli tahribatlar yaratıyor” diye konuştu.

Ergenç yaşam kalitesinin arttırılması için vücut sağlığını bozacak ölçüde biriken aşırı ve anormal yağ birikintisinden kurtulmanın önemine dikkat çekti. Dr. Ergenç, "Obezite cerrahisinde hastanın kilo vermesi için gıdaalımları ya da besin emilimleri veya her ikisinin birden azaltılmasınıhedefliyoruz. Ameliyat sonrası hastanın kilo verme hızı oldukça yüksek oluyor. Fakat kaybedilen kilonun geri alınmaması için hastalarımızın doktor ve diyetisyenlerle işbirliği içinde diyet ve spor yaparak sağlıklı bir yaşam sürmeleri gerekiyor” dedi.

Hasta ameliyattan sonra hızla günlük yaşamına dönebiliyor

İlerleyen teknolojinin obezite ameliyatları üzerinde de etkili olduğunu dile getiren Op.Dr. Tufan Ergenç 'Teknolojinin ilerlemesi obezite cerrahisine büyük katkı sağladı. Artık kapalı yani laparoskopik yöntemle yapılan obezite ameliyatları sonrası, hasta günlük yaşamına çok kısa sürede dönebiliyor. Hastalarımız hem obeziteden hem de obezitenin yan etkisi olan diğer hastalıklardan kurtulmuş oluyor” diye konuştu.

Yorumlar

YORUM YAZ