Obeziteyi bilinçaltınızda bitirin

Abone Ol 

Obeziteye bağlı her yıl 3,4 milyon insan hayatını kaybederken Dünya Sağlık Örgütü, bu durumun bir salgın olduğunu söylüyor. Uzmanlara göre çağımızın en büyük sorunu haline gelen bu durumun başlangıç noktasını bilinçaltı oluşturuyor.

Kontrolsüz yeme istediğini bilinçaltımızda sonlandırmamız gerektiğini dile getiren Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, ‘’Dünya’ya ve Türkiye’ye baktığımızda milyonlarca obeziteli var. Genetik, biyolojik, psikolojik, sosyolojik ve ekonomik faktörler de bu duruma neden olabiliyor. Korku başta olmak üzere suçluluk, kızgınlık, stres gibi duygular da kişilerde kontrolsüz yemek yeme ihtiyacı oluşturabiliyor. Kişi sağlıklı olmak için neler yapacağını biliyor olsa da bilinçaltına bunu işleyemiyor ve ikna edemiyor’’ dedi.

Obeziteyi bilinçaltınızda bitirin #1

“Çaresinin olmadığını düşünüyorlar”

Obezite ile mücadele eden bireyler sürecin uzun ve disiplinli olduğunu biliyor. Hal böyle olunca hızlı sürede sonuç alamayan kişi ise çabalarına son vererek, süreci yarım bırakıyor ve kontrolsüzce yemeye eskisinden daha da çok devam ediyor.

Obezitenin olumsuz düşüncelerden kaynaklı oluştuğunu ve birçok sağlık problemine de yol açtığını söyleyen Yılmaz, ‘’Obezite sadece kiloyu değil, birçok sağlık problemine de davetiye çıkarıyor. Genellikle kişiler zayıflama mücadelesine başladıktan hemen sonra eski sağlığına hızla kavuşacağını düşünüyorlar. Halbuki bu süreç uzun, disiplinli bir şekilde değişim, dönüşüm gerektiren bir süreçtir. Sonuç alamayan bireyler doğal olarak boşa uğraştıklarını düşünüyorlar. Ancak yaptıkları çalışmayı bıraktıkları zamanda gerçekten tüm çabalar boşa gidiyor’’ dedi.

Obeziteyi bilinçaltınızda bitirin #2

Ne yapılmalı

Bilinçaltımızdaki olumsuz düşünceleri olumlularla değiştirmek için adım atmamız gerektiğini söyleyen Yılmaz sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’Kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber kilo almanın altında yatan en büyük duygu korkudur. Öfke, pişmanlık gibi başka olumsuz duygularda kilo almaya, şuursuzca yemek yemeğe (duygusal yeme) sebep olabiliyor. En çokta hayattan korkmuş insan aşırı yemek yiyerek hayatla kendi arasında yağ tabası oluşturur. Fakat bilinç bunu asla bilmez. Bu yüzden obezite ile mücadele eden kişiler, disiplinli bir şekilde uğraşıp kilo verseler dahi eski haline dönülmesi de sık gözlenen bir problemdir. Bu olayı oluşturan duygu ise bilinçaltında bulunmaktadır. Bu duyguları oradan alıp yerine olumlu duygular konulduğu zaman obeziteyle mücadele tamamlanır. Kişi eskisi gibi korkan bir birey olmadığı için vücutta gereksiz depolanan yağı verir.’’

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu