Obezite ve uyku apnesi birbirini tetikliyor

Vücutta her 10 kiloluk artışın uyku apnesi riskini 2 kat artırabileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Hakan Şilek, az ve kalitesiz uykunun obeziteye yol açabildiği gibi obezite ve uyku apnesinin birbirini tetiklediğini söyledi.

Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Şilek, 50 yaş altındaki obez olmayan kişilerde uyku apnesi görülme sıklığının yüzde 1 ila 4 arasında olduğunu ancak obez olan kişilerde bu oran yüzde 30'ların üstüne çıktığını söyledi. Şilek, ayrıca vücutta her 10 kiloluk artışın da uyku apnesi riskini 2 kat artırabileceğine dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Birbirini tetikliyor

Son kırk yılda bütün dünyada obezite görülme sıklığında dramatik bir artış gözleniyor. Yıllardır bu artışın en önemli nedenlerini yüksek kalorili sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olduğunu biliyorduk. Ancak yapılan farklı bilimsel çalışmalar gösteriyor ki obezite görülme sıklığı 50 yaş altı obez olmayan kişilerde yüzde 1-4 arasındadır. Obezite ile bu oran yüzde 30-40'a çıkmaktadır. Morbid obez hastalarda ise bu oran yüzde 50 ila 98 gibi oldukça yüksek seviyelere kadar çıkabilir. Uyku apnesi görülen kişilerde de karbonhidrat ağırlıklı beslenme eğilimi daha yüksek olduğu için obezite riski daha çok artıyor. Bu da bize obezitenin uyku apnesi için önemli bir risk faktörü olduğunu öte yandan uyku apnesi görülen kişilerin de obezite riskiyle karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Yani obezite ve uyku apnesi arasında birbirini tetikleyici kısır bir döngü bulunuyor.

Kalitesiz uyku obeziteye yol açabiliyor

Uyku süresinin kısa sürmesi veya uyku kalitesinin düşük olması da obeziteye neden olabiliyor. Son 20 yılda uyku sürelerini değerlendirilen bilimsel çalışmalarda modern sanayileşmiş popülasyonların uyku sürelerinin muazzam ölçüde düştüğü gözlemleniyor. Bu çalışmaya katılan denekler, özellikle karbonhidratlı yiyeceklere daha fazla açlık göstermiştir ve karbonhidrat tüketimini aşırı miktarda artmıştır. Burada, uyku yoksunluğunun, aynı enerji miktarlarının uykuda kısıtlanmamış grupta harcanması bekleneceği gibi muazzam bir enerji maliyetini tetiklemediğini ve bunun bir kalorimetre ile onaylandığını belirtmek önemlidir.

Obezite ve uyku apnesi riskine karşı yaşam tarzındaki basit değişikliklerle önlemler alınabilir.

- Bireye özel beslenme programı için diyetisyeninizden destek alın.

- Kafein tüketimini sınırlandırın.

- Düzenli uyku saatleri için erken yatın, erken kalkın.

- Sağlıklı beslenmenin yanında sporu hayat tarzına dönüştürün. Yoğun spor yapamıyorum diyenler için düzenli doğa yürüyüşleri de kesinlikle faydalı olacaktır.

- Böylece vücudunuzun ideal yağ ve kas oranına ulaşmasını sağlayın.

Yorumlar

YORUM YAZ