Obezite ameliyatlarında robotik cerrahi

Abone Ol 

Çok az sayıda cerrahın kullanabildiği bir yöntem olan robot yardımlı cerrahinin birçok yönden laparoskopik cerrahiye göre daha iyi olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Robotik cerrahi, cerrahi girişimlerde dokulara minimal düzeyde zarar veren tekniklerin ve ekipmanların kullanıldığı bir cerrahi tekniktir. Robotik cerrahi laparoskopik cerrahinin sahip olduğu az ağrı, kısa yatış süresi, iyi kozmetik sonuçlar gibi tüm faydalara sahiptir. Robotik cerrahinin kozmetik sonuçları da çok iyidir.” dedi.

Obezite ameliyatlarında robotik cerrahi #1

Laparoskopik cerrahi

Robotik cerrahinin ileri düzey bir laparoskopik cerrahi olarak da düşünülebileceğini belirten Kartal, “Temel çalışma prensipleri laparoskopik cerrahi ile benzerdir. Öncelikle karın duvarında 4-5 adet 8 mm'lik delikler açılarak karın içi karbondioksit gazı ile şişirilerek çalışma için alan oluşturulur. Daha sonra bu deliklere robotik cerrahi için özel olarak tasarlanan ve karın duvarına zarar vermeyi engelleyen özel robotik kollar takılır. Hareket kabiliyeti yüksek bu kollar yardımıyla ameliyat yapılır.” açıklamasında bulundu.

Obezite ameliyatlarında robotik cerrahi #2

Ameliyat esnasında açılan deliklerden birine yüksek çözünürlüklü kamera takılıp bu kameranın ameliyat görüntülerini cerrahın ameliyatı yaptığı konsola ve ameliyat yatağının başında yer alan büyük bir monitöre aktardığını vurgulayan Kartal, “Ameliyata iki cerrah girer. Bu aşamadan sonra birinci cerrah yerini deneyimli bir yardımcısına bırakarak hasta başından ayrılır ve kendisi için tasarlanan özel bir konsola geçer ve ameliyatı oradan verdiği komutlarla yapar. Cerrahi konsol, robot ile ilgili tüm ayarların yapıldığı ve cerrahın özel el aletleri vasıtasıyla ameliyatı gerçekleştirdiği birimdir. Cerrahın hareketleri robotun kollarına yansır ve robot kollarının ince hareketleri, dar alanda kolay çalışma kabiliyeti sayesinde ameliyat gerçekleştirilir” dedi.

Obezite ameliyatlarında robotik cerrahi #3

Robotik cerrahinin kullanıldığı tedaviler

Robotik kameranın üç boyutlu ve yüksek kalitedeki görüntüsünün, ameliyatı yapan cerraha çıplak gözleriyle ameliyat yapıyormuş hissi verdiğini söyleyen Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Hatta büyütülmüş görüntü sayesinde insan gözünün zorlukla seçebileceği yapıları bile daha net bir şekilde görmeyi sağlar. Robotik kolların bilek kısmı insan bileğine benzer şekilde hareket kabiliyetine sahiptir. Hatta yüksek derecede hareket kabiliyeti ile insanın el bileğinden daha fazla hareket yeteneğine sahiptir. Dar alanlarda bile, bu hareket yeteneği sayesinde robotla birçok zor cerrahi işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bu aletler aynı zamanda kuvvetli aletler olduğu için özellikle aşırı kilolu yani obez hastalarda çalışma kolaylığı sağlar. Bu bahsi geçen tüm özelliklerle robotik cerrahi, cerrahın cerrahi işlemleri yüksek doğruluk ve keskinlikle yapmasını sağlar. Özetle; modern teknolojinin tüm olanaklarını sunan robotik cerrahi morbid obezite ve tip 2 diyabetin cerrahi tedavisinde güvenle kullanılabilir.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu