Nuri Bilge Ceylan Altın Palmiye Ödülünü aldı

Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü "Kış Uykusu" filmiyle Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan kazandı.

Cannes Film Festivali'nin en prestijli ödülünü ikinci kez kazanan Ceylan, ödülünü Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden gençlere ve Soma'da ölen madencilere adadı.

Ceylan, teşekkür konuşmasında "Bu benim için çok büyük sürpriz oldu. Beklemiyordum. Ne diyeceğimi bilmiyorum. Bu yıl Türk sinemasının 100. yılı. Çok güzel bir tesadüfü. Festivali ve jüriye teşekkür ediyorum bu ödül için. Bu ödülü Türkiye'nin gençlerine ithaf ediyorum. Geçen sene hayatını kaybeden gençlere ve ölen madencilerimize adıyorum." dedi.

Nuri Bilge Ceylan, Yılmaz Güney'in ardından Cannes'ta ödül alan ikinci Türk yönetmen olarak sinema tarihimize geçti.

Ödül alan diğer filmler

Jüri Özel Ödülü (Un certain regard) "Mommy" isimli filmiyle katılan 25 yaşındaki Kanadalı yönetmen Xavier Dolan'a ve 83 yaşındaki usta yönetmen Jean-Luc Godard'a verildi. En iyi erkek oyuncu ödülü Timothy Spall, en iyi kadın oyuncu ödülü Juliane Moore kazandı. En iyi yönetmen ödülü ise "Foxcatcher" isimli filmiyle yarışmaya katılan Bennett Miller'a verildi.

Usta Türk yönetmen Ceylan daha önce 2002 yılında "Uzak" adlı filmiyle Altın Palmiye ödülüne hak kazanmıştı.

Ceylan'ın "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmi de 2011'de Jüri Özel Ödülü'nü almıştı. Ceylan'ın filmi Cannes'de geleneksel olarak her yıl Altın Palimiye ödüllerinden bir gün önce verilen en iyi film ödülü FIPRESCI jürisi tarafından Kış Uykusu filmine layık görülmüştü.

Yorumlar

YORUM YAZ