Nurduran Duman Çin’den ödülünü aldı

Yazar Nurduran Duman'a Çin'de ‘Yılın Şiir Kitabı’ ödülü verildi.

Nurduran Duman'ın Çin'de basılan kitabı 'İstanbul'un Adımları' BoAo Uluslararası Şiir Festivali'nde 'Yılın Şiir Kitabı' ödülüne değer görülmüştü.

(Nurduran Duman, ödül törenini de sunan Çin'in çok sevilen yazarlarından Lan Xin ve önde gelen şair sinemacılarından Cao Shui ile birlikte. Cao Shui aynı zamanda kitabın Çince çevirmeni.)

Onur duyuyorum

Çince, Türkçe, İngilizce olarak üç dilli yayınlanan kitabın Çin'in Hainan Adası'ndaki ödül törenine katılan Duman ödül konuşmasında şunları dile getirdi: "Şimdi Şiirim Çincede yeni bir ekin. Şiirimin, yeryüzündeki yaşamın en değerli kültürlerinden biri olan Çin kültüründe yeniden yeşerecek ekinlerden biri olmasından mutluluk, onur duyuyorum. Gördüğünüz gibi kitabın kapağında bir kule var, Kız Kulesi. Bu kule hakkında birçok hikaye anlatılır, anlatılanların çoğu da efsane ya da peri masalıdır. Yine de Kız Kulesi'ne ilişkin kesin bir gerçek var: Avrupa ile Asya'nın orta yerinde olduğu, olana bitene dünyanın merkezindeymiş gibi baktığı. Ben de şair olarak dünyaya, hatta evrene Kız Kulesi'nin gözünden baktığımı hissediyorum. İstanbul'un Asya yakasında (kuleye çok yakın) oturan ve kentin Avrupa yakasında çok fazla zaman geçiren bir Türk şair olarak -genelde Avrupalı olduğum söylense de- Avrasyalı olduğumu söyleyebilirim. Avrasya, batıda Türkiye ile doğuda Çin arasında özel bir coğrafya. Bu ödülü, 'Kuşak Yol' adı verilen yeni ipek yolu için aramızda atılmış bir adım olarak da sayıyorum.”

Yorumlar

YORUM YAZ