Nurduran Duman’a Çin’den şiir ödülü

Nurduran Duman’ın Çin’de basılan kitabı “İstanbul’un Adımları” BoAo Uluslararası Şiir Festivali’nde “Yılın Şiir Kitabı” ödülüne değer görüldü.

Çin'de basılan "İstanbul'un Adımları” kitabı, BoAo Uluslararası Şiir Festivali'nde "Yılın Şiir Kitabı” ödülüne değer görülen Nurduran Duman, 2017'de Çin Yazarlar Birliği'nin davetiyle Pekin'de Lu Xun Akademi'nin ve Şanghay'da Şanghay Yazarlar Birliği'nin uluslararası yazar konuğu olmuştu.

3 dilde yayınlandı

Çince, Türkçe, İngilizce olarak üç dilli yayınlanan kitabın Çince çevirisini Çinli şair ve sinemacı Cao Shui yaparken, İngilizce çevirisine Amerikan şair Andrew Wessels ve Büyük Britanyalı tiyatro sanatçısı Grace Wessels imza attı. Herald Publisher Proprietary'nin yayınladığı kitap iki bölümden oluşuyor. "Evden Gelen Adımlar” adlı birinci bölümde şairin seçme şiirleri yer alıyor. İkinci bölüm "Çin'e Adımlar” ise şairin daha önce Çin'e yapmış olduğu seyahatten etkilenip, Çin kültüründen esinlenerek yazdığı şiirleri içeriyor. Duman 2017'de Çin'de bulunduğu bir ay süresince akademi, edebiyat birliği ve üniversitelerde çeşitli oturumlara katılmış, konuşmalar yapmıştı.

Yorumlar

YORUM YAZ