Normal ses düzeyine tahammül edemiyorsanız dikkat!

Hiperakuzi adını taşıyan yüksek ses algısı bozukluğu, kalabalık etkinliklerden kaçınan insanlarda görülebilmekte ve ağırlaştıkça çeşitli psikolojik problemlere sebep olabilmektedir...

Abone Ol 

Kişinin yaşamını önemli ölçüde etkileyen bu hastalık, süreç içerisinde de aniden de oluşabilmektedir. Hiperakuzi denen bu hastalıkta sese karşı endişe duymak, sürekli rahatsızlık hissetmek, uzaklaşmak, duymayı engelleyen eylemlerde bulunmak(kulakları kapamak gibi), sosyallikten kaçınmak gibi durumlar görülür.

Travma, felç, işitme sistemi hasarı sonucu ortaya çıkan ve çoğunlukla Down Sendromlu insanlarda bu ilginç hastalık, depresyon gibi birçok psikolojik probleme yol açabilir.

Bu kişilerde baş ağrısı, denge sorunları, kokuya duyarlılık, ışığa duyarlılık gibi durumlar gözlemlenmektedir. Normal ses düzeleri bile hastalıktan muzdarip kişilere aşırı gelebilmektedir; çınlamalar görülür.

Ayrıca birçok fobiyi (örn. alan korkusu) de doğurabilir. Bu hastalık, işitme testleri gibi birkaç testle algılanabilir.

Birey, teknolojik aletlerden ve insanlardan, yani yüksek ses çıkarabilecek herhangi bir kişi ve durumdan kaçınmaktadırlar. İnsan grupları, festivaller, konserler gibi fazla ses içerecek ortamlar onları korkutmaktadır.

Ayrıca hiperakuzide paranoyaklık da görülebilir. Örneğin bu hiperakuziye sahip kişi, bir spor arabanın motoru çalışmadan önce çalışırken çıkaracağı sesi düşünerek arabadan kaçınabilir.

Tedavisi için ise duyarsızlaşma, bilişsel davranışsal terapi, müzik terapisi veya ilaç destekleri kullanılmaktadır.

Başa dön tuşu