Nişan merasiminde neden kurdele yutulur?

Kısmet açsın diye yutulan kırmızı kurdele tam olarak neyi ifade ediyor? Kırmızı kurdele yutmak zararlı mıdır? İşte tüm detaylarıyla...

Abone Ol 

Eski dönemlerden beri günümüze kadar gelmiş olan adetler arasında yer alan kurdele yutmayı geleneği hala devam etmektedir.

Hemen hemen birçok bazı batıl inançların varlığını koruduğu görmek mümkün.

Batıl inançlar arasında yer alan ve belirgin şekilde devam eden gelenekler arasında nişan merasiminde kısmet açılması için yapılan nişan kurdelesinden küçücük bir kısmını yutmaktır.

Evet bu kurdele yutma geleneği biyolojik açıdan belki zararlı olabilir ama genç kızlar arasında oldukça popüler bir inançtır…

Tabuları Yıkmak / Şehriban Tuğrul | Edebiyat Bahçesi

Kurdele yutma geleneği tam olarak neyi ifade etmekedir?

İnanışa göre, henüz evlenmemiş veya  kısmetinin kapalı olduğu düşünülen gençler, nişan merasiminde yüzüklerin bağlı olduğu kurdelenin kesilmesinin ardından kesilen kurdelenin bir parçası yutturulur.

Yutulan kurdele ile kısmet açılması beklenilir.

İkarus on Twitter: "Kırmızı Kurdele Gelinliğin üzerine bağlanan kırmızı  kurdeleler, nişan törenlerinde yüzüklere bağlanan, okumaya yeni geçmiş  çocukların yakasına takılan kırmızı kurdeleler; hep uğuru ve kısmeti temsil  eder. Ayrıca kötü ruhların şerrinden

Kırmızı kurdeleyi yutmak zararlı mıdır?

Kısmet açılması için bazıları bu kurdeleyi ağaç dallarına bağlamayı tercih ediyor… Bazıları insanlar cüzdanına koymayı tercih ederken bazıları da su yardımı ile yutuyor.

Kurdeleyi küçük bir parça olarak yutsanızda metaryel açısından midenin yiyecekler gibi sindirip bağırsaklardan geçirmesi pek mümkün değildir.  Bunun yanında her ne kadar su ile tüketilse de kurdelenin boğaza yapışma riskini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu sebeple bu tarz batıl inançları gerçekleştirirken sağlık problemlerininde beraber oluşacağını göz önünde bulundurmalısınız.

 

 

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu