Neyi ne ile ne zaman yemeli

"Neyi, ne ile beraber ve ne zaman yediğinize dikkat etmelisiniz" diyen Dr. Gönül Ateşsaçan, yapılan beslenme hataları ve besinleri tüketirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Yiyeceklerin birbirine çok karıştırıldığı zaman sorunlar oluşabileceğini söyleyen Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan, "Karışık yemek yenildiği zaman, gıdalar birbirini beklemek zorunda kalır. Bu durumda da hazım gerçekleşmez, bekleyen gıdalar midede çürür veya mayalanır. Örnek olarak karbonhidratlar ve proteinler birbirine zıt çalışırlar. Hayvansal proteinler ile nişastalı karbonhidratları beraber yenilmemelidir. Et, yumurta, peynir ile ekmek, makarna, pilav birlikte yenilirse mide yavaşlar, hem sindirim geç oluşur, kilo artışı meydana gelir. İki ayrı tür hayvansal protein de çok sıklıkla karıştırılmamalıdır. Et, balık, tavuk ile süt, süt ürünleri, yumurta karıştırılmamalıdır" diye belirtti.

Tatlıyı aç karnına yiyin

Ateşsaçan, "Neden Açım Neden Şişmanım" adlı kitabında da belirttiği gibi, "İşlenmemiş buğday ürünleri ile sebzeler beraber tüketilebilir. Yağlar, karbonhidratlar ve tüm sebzelerle beraber tüketilebilir. Yağlar ile hayvansal gıdalar mide ve bağırsaklardaki en büyük çürüme nedenidir. Şeker ise en fazla asit oluşturan nedendir. Tüm yiyeceklerin sindirimini bozar. Canınız çok tatlı yemek isterse açken yiyin ve üzerine bir bardak sıcak çay için. 1-2 saat sonra da 1 bardak alkali su içmeyi unutmayın. 1,5 litre oda ısısındaki suya 1 çay kaşığı toz zencefil ve 3 damla limon ekleyin. Suyun tadı değişmeyecek. Tüm gün bu suyu tüketebilirsiniz."

Meyveleri tek çeşit olarak tüketin

"Meyveleri tek çeşit olarak tüketmeye çalışın" diyen Dr. Gönül Ateşsaçan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Turunçgiller ile kavunu diğer meyvelerle beraber tüketmemeye dikkat edin. Gaz oluşmasına neden olurlar.Sebzeleri tüm karbonhidratlar, proteinlerle beraber tüketebilirsiniz. Sindirime yardımcı olurlar (hardal otu, roka,tere gibi). Çiğ tüketilirse özellikle akşamları gaz oluşmasına ve hazımsızlığa yol açar. En iyisi buharda, kaynatarak veya fırında pişirmektir. Meyvelerle karıştırılırsa bazen sindirimi zorlayabilir."

Yorumlar

YORUM YAZ