Nejat İşler’in parmakları kesildi

Yoğun bakım sürecinin uzun sürmesi nedeniyle parmaklarında dolaşım bozukluğu gelişen Nejat İşler'in 2 parmağı kesildi.

Septik şok nedeniyle 95 gün yoğun bakımda kalan Nejat İşler, bu kez parmak uçlarındaki giderilemeyen sorun nedeniyle hastanede. Ünlü oyuncunun geçtiğimiz gün sağ el parmaklarından operasyon geçirdiği ortaya çıktı.

Doktorlar, yoğun bakım süreci uzayan hastalarda görülebilen bir sorundan dolayı sağ el parmakları moraran İşler'e ameliyat olması gerektiğini söyledi.Sağ el iki parmakta ampütasyon (açık ifade ile parmaklarının kesilmesi), diğer üç parmakta ise depritman ve greftleme (açık ifade ile kangren gibi olan yerlerin açılarak temizlenmesi) yapılan operasyon beş saat sürdü.

Nejat İşler'e yapılan ampütasyon, depritman ve greftleme işlemlerinin ne anlama geldiğini ise Uzman Dr. Ebru Şaşmaz Hürriyet'e anlattı:

"Yoğun bakımda uzun süre yatan hastalarda, bu tip dolaşım bozukluğuna bağlı uzuvlarda, beslenme ve oksijen problemi olabilir. Buna bağlı olarak parmak uçlarında bir nevi çürüme gelişmiştir. Hasta yoğun bakımdan çıktıktan sonra da geri dönüşüm olmadığı için zarar gören bölümlerin ampütasyonu yani kalıcı olarak kesilmesi ve graftleme dediğimiz, vücuttan alınan canlı dokularla onarılması işlemi yapılmıştır. Genel durumun toparlaması ile en kısa zamanda dolaşım sisteminin düzelmesi ile iyileşme sağlanacaktır."

Yorumlar

YORUM YAZ