Neden kadınlarda demir eksikliği daha sık görünür?

Demir eksikliği çoğunlukla kadınlarda görünen bir sağlık problemidir. Kişide halsizlik, regl döneminde aşırı sancı, göz kararması gibi sorunlara sebep olur. Peki neden bu sorunu kadınlar daha fazla yaşıyor ve bir çözümü var mı? Hadi haberin detaylarına...

Abone Ol 

Demir deposu

Ferritin nedir? Ferritin eksikliği neden olur?

Kişiye sıkıntılı süreçler yaşatan demir eksikliği, kadınlarda daha sık görünen bir sağlık problemidir. Gün içerisinde halsizlik, dikkat dağınıklığı, göz kararması, baş ağrısı ya da regl dönemlerinde şiddetli ağrılar yaşıyorsanız muhtemelen demir eksikliği probleminiz var. Peki neden biz kadınlar bu sağlık sorununu daha sık yaşıyoruz? Halk arasında demir deposu olarak bilinen Ferrittin, demirin çözünmesi, depolanması ve salınmasından sorumlu bir tür protein kompleksidir. İşte demirin depolanmasından sorumlu olan bu protein kadınlarda az bulunduğu için bu sağlık problemini bizler daha sık yaşamaktayız. Peki tek sebep bu mu? Hayır. Demir depomuz az olduğu için haliyle demir emilimini olumsuz etkileyen yiyecek ve içeceklere karşı daha savunmasızız. Bu sebeple bazı içecekleri tüketirken dikkatli olmamız gerekiyor.

Çay

Rüyada Çay Demlemek Ne Anlama Gelir? - Diyadinnet

Sabah kahvaltıda, akşam yemekten sonra vazgeçilmezimiz olan çay demir emilimini olumsuz etkiliyor. Çay tüketimi, besinden alacağınız demir emilimini yarı yarıya azaltıyor. Eğer yemekten hemen sonra siz de hemen çay içiyorsanız aman dikkat! Bu alışkanlığınızı değiştirmeniz de fayda var. Hepimiz için çok zor biliyorum…

Kahve

Dünyanın En Popüler Kahve Çeşitleri ve Özellikleri

İçerdiği kafein miktarı sebebiyle kahve tüketimi de kişide demir eksikliğine sebep olmakta.

Kola

Kola İçin Alternatif Kullanım Alanları - Yemek.com

Yemeklerin yanında tüketmeyi en çok sevdiğimiz içeceklerden biri olan kola, demir emilimini azaltmanın yanı sıra içerisinde çok fazla şeker bulunduğu için kalp ve damar damar hastalıklarına davetiye çıkarır.

Kepekli ekmeği

Kepekli Ekmek Kaç Kalori Kilo Aldırırmı 1 Dilim Kepekli Ekmek Kaç Kalori?

Kepek ekmeği aslında demir ve mineral açısından zengin bir besindir ancak uzun vadede tüketildiğinde tam tersi  etki yaratır. Özellikle kilo vermek için bu besinleri çok fazla tükettiğinizde kepekteki demir işe yaramaz bir hale gelir dolayısıyla bünyeniz onu geri teptiği için kansızlığa yol açar.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu