Ne çocuk ne ergen: Tween

Türkiye’de pek bilinmeyen tween kavramı üzerine yapılan ‘’Ne Çocuk Ne Ergen’’ farkındalık paneli yüksek katılımla gerçekleşti.

Tween kavramı dünya genelinde 8-13 yaş arasındaki çocuklar için kullanılıyor. Malum konu Türkiye'de pek bilinmiyor. Kavram Türkiye'de ilk olarak, panelin moderatörlüğünü yapan FBÜ Yeni Medya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ebru Güzel'in Kırmızı Kedi Yayınları'ndan çıkan ''Eşikteki Çocuk: #tween'' kitabından duyuldu.

Yeni Medya Bölümü öğrencileri de bu kitaptan esinlenerek tween konusunu mercek altına aldılar. Ve konuyu tüm Türkiye'ye duyurmaya kararlılar. 11 Aralık 2019 Çarşamba günü Fenerbahçe Üniversitesi'nde gerçekleşen panel; çocukluk sosyolojisi, sosyal medya sosyolojisi ve eğitim bilimleri alanında uzman Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı ve SODİGEM Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan'ın skype üzerinden bağlanarak gerçekleşen konuşmasıyla başladı.

Toplumsal cinsiyet, insan hakları, iletişim sosyolojisi ve sosyal girişimcilik alanlarında uzman İstanbul Bilgi Üniversitesi İLF Medya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Itır Erhart, uzman klinik psikolog, çocuk kitapları yazarı ve Mita Psikolojinin kurucu ortağı İpek Gökozan, TOBB Kadın Girişimciler Üst Kurul Üyesi-Tezmaksan Mak. San. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aydoğdu, oyuncu, sunucu ve 10 yaşındaki Su'nun annesi Pınar Altuğ Atacan konuyu derinlemesine masaya yatırdılar.

Prof. Dr. Levent Eraslan panelde tween ve sosyal medya ilişkisine değindi. Toplumsal cinsiyet konusuna dikkat çeken Doç. Dr. Itır Erhart görüşlerini aktardı. İpek Gökozan'ın tween algısı ve sorunları konularında bilgi verdiği panelde Fatma Aydoğdu ailelerin ve toplumun tween sorununa odaklanılması gerektiğini tavsiye etti.

10 yaşında bir kız çocuğu annesi olarak tween psikolojisinin en yakın tanığı olduğunu ifade eden Pınar Altuğ Atacan, kendi deneyimleri üzerinden anne ve babaların çocuklarına nasıl davranması gerektiğine dair görüşlerini belirtti. Fenerbahçe Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Emin Arat'ın dekanlığını üstlendiği İletişim Fakültesi hocaları; alanında uzman gönüllüler, sektör profesyonelleri, toplumsal sorunlara duyarlı ünlü isimler ve fenomenlerin destek olması beklenen ikinci panel bir belediye iş birliği ile gerçekleşecek.

Eşikteki çocuk: Tween

Kavram ilk olarak Amerika'da 1900'lerde pazarlama alanında kullanılıyor. Yaklaşık olarak 8-13 yaş aralığındaki çocuklara "tween” diyorlar. Bijuteriden dudak parlatıcısından, pijamadan kozmetiğe kadar genişleyen tween market bugün milyar dolarları aşarak endüstrileşmiş durumda. Şimdi buna bir de sosyal medya ve fenomen olma arzusu eklemlendi. Yetişkin görünümlü, lüks giysiler içinde ve seksi pozlar veren özellikle kız çocukları Instagram'da popüler olmak için adeta yarışıyorlar. 2019 We are Social verilerine göre; ülkemiz Instagram kullanımında dünya beşincisi! Bunun anlamı çocukların da bu platformda hesap açmış olmaları! Ama bu gerçek nedense hiçbir yerde konuşulmuyor.

''Çocuklarımızın geleceğini düşünmek bir insanlık borcudur''

''Çocuklarımızın geleceğini düşünmek bir insanlık borcudur'' diyerek konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Doç. Dr. Ebru Güzel: "Bir makalemde daha anlaşılır olsun diye tween yerine Türkçe 'eşikergen' birleşik sözcüğünü öneriyorum; çünkü bu kavram aracılığıyla çocuklar çocukluk ile ergenlik arasında 'eşikte' konumlandırılıyorlar. Kavramı antropolojik olarak Viktor Turner'ın eşiksellik kuramıyla çözümlemeye çalıştım. Bu eşik belirsiz, güvensiz ve araf bir bölge; dolayısıyla tween kavramı da 'ne çocuk ne ergen', arada kalmış bir yaş grubunu anlatıyor. O yüzden biz onlar tween değil çocuk diyoruz. Çocukların çocuk kalmasını istediğimiz için bu projenin içindeyiz. Biz bölüm öğrencilerimle toplam 14 kişiyiz; Selin, Aytek, Zeynep Lara, Tarık, Emre, Alperen, Harun, Elif, Şevval, Ozan, Ayşenur, Eray ve İlker. Önce tween kavramını herkese anlatmak istiyoruz sonra da tween sorununa karşı bir farkındalık yaratmak istiyoruz: 8 ya da 12 yaşındaki biri tween değil, çocuktur. Ona tween derseniz ergenleştirmiş olursunuz. Eşikteki Çocuk kitabımdaki araştırma bulgularıma göre; çocukların beden algıları bozuk, takıntılılar ve aslında büyümek istemiyorlar. Tabii bu Türkiye genelinde bir iddia değil; ama benim gözlemlerime göre onları erkenden yetişkinleştirmek isteyen agresif bir tween endüstrisi var. Instagram'a girin, tween etiketini yazın ve kendi gözlerinizle görün. Bu amaçla @necocukneergen sosyal medya hesaplarını açtık. Mail adresi aldık. Herkesten katılım anlamında destek, mail ya da öneri bekliyoruz. İlk adım bu panel oldu, yıl içinde çeşitli etkinliklerle soruna dikkat çekmeye devam edeceğiz.''

Yorumlar

YORUM YAZ