Nasıl daha aktif olunur

Daha enerjik hissetmek ister misiniz? Fiziksel aktivitenin avantajlarını ve en iyi ipuçlarını keşfedin...

Aktif kalmak sağlıklı olmanın anahtarıdır. Haftada en az iki defa 150 dakikalık tempolu yürüyüş, bisiklet sürme gibi aktiviteler sağlık yararımız için çok iyi değişikliklere yol açacaktır. Düzenli egzersiz zihinsel refahı, uyku kalitesini ve enerji seviyelerini arttırır. Güvenli bir şekilde egzersiz yapabilmenizi etkileyebilecek bir sağlık sorununuz yoksa, gün içinde fiziksel aktiflik genel sağlığınız için çok faydalı olacak.

Hoşunuza giden bir egzersiz bulun

Amacınız yaptığınız aktivite miktarını arttırmaksa, gerçekten zevk aldığınız bir etkinliği seçmek iyi bir fikirdir. Yaptıklarınızdan ne kadar çok hoşlanırsanız, uzun vadede buna bağlı kalma olasılığınız o kadar yüksek olacaktır. Aktiviteleri arkadaş gruplarınız ile yapmayı deneyin. Aktivite arkadaşı, sizi devam ettirmeye yardımcı olabilir. Bisiklete binin, düzenli yürüyüşler yapın ya da futbol, tenis gibi bir oyuna katılın. Spor için para ödeyebiliyorsanız; yoga, pilates veya dans dersleri esnekliği arttırmanın ve kalp atışınızı düzenlemenin harika bir yolu olabilir.

Protein ve karbonhidrat anahtardır

Spor sonrası yemeğinizi karbonhidratlara ve yağsız protein kaynaklarına dayandırın. Bu kombinasyon, enerji depolarını doldurmaya ve kas onarımına yardımcı olur.

30-60 dakika egzersiz yapın

Egzersizinizi takiben 30-60 dakikalık süreçde kaslarınız çok aktiftir, bu yüzden eğer yapabilirseniz bu zaman diliminde yiyin. Bu mümkün değilse, en azından, bir bardak süt gibi karbonhidrat ve protein sağlayan bir aperatif veya içecek alın. Bol miktarda su içmeyi unutmayın ve egzersiziniz fiziksel olarak yorucu ise ter ile kaybedilen sıvıyı dengelemek için sıvı alımına dikkat edin.

Ne kadar su içmeniz hakkında bilgi edinmek için "Günde kaç litre su içilmeli" yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ