Nar suyunun faydaları

Yüksek antioksidan ve C vitamini içeriğiyle kan basıncını düşürmekten artritle mücadeleye kadar vücuda birçok etkisi olan nar suyunun faydalarını Dyt. Serkan Sıtkı Şahin paylaştı.

Nar, kaçırmamanız gereken en sağlıklı meyvelerden biridir. Nar lif, potasyum, C vitamini ve çok daha fazlasıyla yüklüdür. Sadece meyve olarak değil, nar suyunun da sağlık açısından birçok faydası vardır. Paketlenmiş meyve suları genellikle ilave şeker, tuz ve koruyucu maddeler içerir. Taze nar suyu, evde kolaylıkla yapılabilir.

İşte nar suyu yudumlamanın bazı şaşırtıcı sağlık yararları.

Nar suyunun faydaları

Antioksidan yüklü

Nar suyu, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Araştırmalara göre nar suyu, yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan içeriyor. Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerden korur ve oksidatif stresi azaltır. Nar suyu içmek kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir

Zengin C vitamini kaynağı

Nar suyu aynı zamanda vücudunuza birçok fayda sağlayabilen C vitamini ile yüklüdür. C vitamini cilt sağlığını güçlendirir, bağışıklık fonksiyonunu destekler, yara iyileşmesine yardımcı olur ve çok daha fazlasını sağlar.

Kan basıncını düşürür

Yüksek tansiyon, kalp hastalığı riskini önemli ölçüde artırabilir. Diyet, kan basıncını kontrol etmede önemli bir rol oynar. Phytotherapy Research'teki araştırmaya göre, iki hafta boyunca nar suyundan 150 ml içmek kan basıncını önemli ölçüde azaltabilir.

Artrite faydalıdır

Artrit ile yaşamak eklemlerde ağrılı iltihaplanma demektir. Nar suyunun iltihap önleyici özellikleri iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir. Ancak etkiyi detaylandırmak için daha yoğun araştırmalara ihtiyaç vardır.

Hafızayı geliştirir

Journal Neurobiol'de yapılan bir araştırmaya göre, nar suyu hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilir ve ayrıca Alzheimer hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ