Mutluluk veren besinler

Yemek yemek tıpkı gülmek, dinlenmek ve sevdiklerinizle vakit geçirmek gibi mutluluk sebebi.

Mutluluğun yemekle olan bağlantısını hepimiz biliyoruz. Sevdiğimiz insanlarla güzel bir akşam yemeği harika vakit geçirmemiz için yeterli olabiliyor. Bu durum bilimsel olarak da kanıtlandı. Yemek yemek tıpkı gülmek, dinlenmek ve sevdiklerinizle vakit geçirmek gibi mutluluk sebebi. Peki hangi besinleri tüketmek insanı mutlu ediyor?

Muz

Muz, içerdiği yüksek potasyum ve vitamin B sayesinde serotonin miktarını arttırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca yüksek tansiyonun dengelenmesine ve kalp damar sağlığının korunmasına da olumlu katkıda bulunuyor. Gün içinde küçük boy muz ve 1 bardak süt ile kan şekerini dengeleyerek gününüzü daha mutlu geçirebilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri de kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Protein ve kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri, yapısı sayesinde özellikle bel çevresindeki yağlanmanın da önüne geçiyor. Ara öğünlerde bir kase yoğurt ve yanında taze meyve tüketerek güne daha zinde devam edebilirsiniz.

Balık

Balık, içerdiği yüksek omega 3 sayesinde serotonini artırarak mutluluk veriyor.

Çilek

C vitamini ve çeşitli mineraller açısından da zengin olan çilek, serotononin hormonunun artmasına yardımcı oluyor. Bunun yanında antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlık sorunlarına karşı koruma kalkanı oluşturuyor.

Bitter çikolata

Beyinde serotonin ve endorfin seviyelerini artırarak gün içerisinde daha mutlu hissedilmesine yardımcı olan bitter çikolata, kalsiyum, magnezyum, bakır ve potasyum mineralleri açısından da oldukça zengin. Ancak bitter çikolatanın tüketim miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Yorumlar

mgd 14-07-2017 10:30:56

Cağ kebap hani?

YORUM YAZ