Mutluluk hormonlarını artırmanın 6 doğal yolu

Mutluluk hormonlarının üretimini artırmak ve ruh halinizi ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için basit yolları sizler için derledik...

Dopamin, endorfin, oksitosin ve serotonin dört çeşit mutluluk hormonudur. Dopamin, bir görevi tamamladığınızda veya küçük zaferleri kutladığınızda salınan ödül hormonudur. Endorfinler, egzersiz yaparak veya komedi gibi mutluluk veren şeyler izleyerek salınan ağrı kesicilerdir. Oksitosin, bir köpekle oynamak, el ele tutuşmak veya ailenizle bir aktivite yapmak gibi şeylerde salınan hormondur. Meditasyon yaparken, doğada yürürken veya yüzmeye veya bisiklete binerken salınan duygudurum dengeleyici hormonu ise Serotonindir.

Mutluluk hormonları hangi koşullarda salgılanır

Her şeyden önce, vücudun dopamin, endorfin, oksitosin ve serotonin salgıladığı bazı örneklere bakalım.

Dopamin veya iyi hissettiren hormon, beyninizin ödül sisteminin önemli bir parçasıdır. Öz bakım faaliyetleri yapmak, yemek yemek, küçük zaferleri kutlamak ve bir görevi tamamlamak dopamin salgılanmasına neden olur.

Serotonin, ruh halinizi, uyku döngüsünü, iştahı, sindirimi, öğrenme yeteneğini ve hafızanızı düzenlemeye yardımcı olan hormondur. Meditasyon, koşma, güneş ışığına maruz kalma ve doğada yürüyüş serotonin salgılanmasına neden olabilir.

Oksitosin veya aşk hormonu doğum, emzirme ve güçlü bir ebeveyn-çocuk bağı için önemlidir. Bu hormon, ilişki, güven ve empati duygularına yardımcı olur. Bir köpek veya bebekle oynarken serbest bırakılır.

Endorfinler, ağrıyı hafifleten doğal hormondur. Vücut, bir çikolata yemek veya egzersiz yapmak gibi ödül üreten aktivitelere yanıt olarak endorfin salgılar.

Mutluluk hormonları nasıl serbest bırakılır

Bu hormonları doğal olarak arttırmanın birkaç etkili yolu vardır. Açık havada güneş ışığına çıkmak kadar basit bir şey, mutluluk hormonlarını serbest bırakmaya yardımcı olabilir.

1. Düzenli egzersiz yaptığınızdan emin olun: Birden fazla fiziksel ve zihinsel sağlık yararına sahiptir ve ayrıca kilo vermenize ve hastalıklardan uzak kalmanıza olmanıza yardımcı olabilir.

2. Üretken bir şey, ideal olarak seçtiğiniz bir şey yapın: En sevdiğiniz yemeği hazırlamak veya pişirmek olabilir. Sevdiğiniz bir şeyi yapmaktan aldığınız zevk, dopamin ve endorfin salınımı ile sonuçlanabilir.

3. Müzik dinleyin: Bazı müzikler mutluluk hormonlarının salınmasına yardımcı olabilir. İyi müzik (seçtiğiniz) beyninizin dopamin üretimini artırabilir ve ruh halinizi iyileştirebilir.

4. Meditasyon yapın: Meditasyonun, uykuyu iyileştirme ve stresi azaltma açısından sağlık yararları vardır. Sessiz ve rahat bir alanda 10-15 dakika meditasyon yaparak başlayın. Meditasyon dopamin ve serotonin üretimini serbest bırakabilir.

5. Her gece iyi uyumaya çalışın: İyi uyku, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirebilir. İyi uyumak vücuttaki hormonal dengeyi düzeltmeye yardımcı olabilir.

6. Stresten uzak durun: Dopamin ve serotonin üretiminde düşüşe neden olabileceğinden ve sağlığınızı ve ruh halinizi olumsuz etkileyebileceğinden stresten olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ