Mutlu ve sağlıklı bir gebelik için ipuçları

İşte hamileliği daha mutlu geçirmenizi sağlayacak bazı püf noktaları.

Hamilelik, hiç şüphesiz her kadın için heyecanlı ve mutlu bir süreç. Tabi aynı zamanda gergin ve zorlu da. Bu dönemde hamile kadınların kendilerine iyi bakmaları hem bu süreci daha stressiz atlatmalarını hem de sağlıklı bir şekilde bebeklerini dünyaya getirmelerini sağlıyor. İşte hamileliği daha mutlu geçirmenizi sağlayacak bazı püf noktaları.

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersizin hamileler için çok faydası var fakat normal zamanlardan daha dikkatli olmak gerekiyor. Gebelik egzersizi, formda kalmanıza, vücudunuzdaki değişikliklerle baş etmenize, yüksek tansiyona ve diğer komplikasyonlara karşı korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca doğum sonrasında eski halinize daha çabuk dönebilirsiniz.

Hamileyken yapılacak en iyi egzersizler:

- Yürüme

- Yüzme

- Yoga

- Pilates

Kozmetik ürünlerine dikkat edin

Hamilelik sırasında yüzünüze ve vücudunuza uyguladığınız her şey bebeğinizi etkileyebilir, bu nedenle tamamen güvenli olacak ürünleri seçin.

Yemek alışkanlıklarınızı değiştirin

Hamileyken kendiniz ve bebeğiniz için daha sağlıklı beslenmelisiniz.

- Lifli gıdalar: Sebze, meyve, fasülye, kepekli tahıl, kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi…
- Atıştırmalıklar: Yoğurt, meyve ve tahıl krakerleri.
- Balık tüketin ancak cıva içeren türlerden kaçının. En iyi seçenek somon ve karidestir. Pişmemiş veya az pişmiş etlerden uzak durun .
- Kafein ve yapay boyalardan kaçının.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Günde en az 10 bardak su için ve nereye giderseniz gidin yanınızda bir şişe su bulundurun. Su içmek; bulantıyı önler ve amniyotik sıvı miktarlarının sağlıklı bir seviyede olmasına yardımcı olur. Yatmadan önce bir şey içmeyin, çünkü bu gece sizi birkaç kez uyandıracaktır.

Aşırı sıcaktan kaçının

Aşırı ısınma bebeğiniz için çok kötü olduğu için sıcak banyolardan ve saunadan kaçının. Ayrıca, bazı uçucu yağlar uterus kasılmalarına neden olabileceği için tavsiye edilmez.

Uçak yolculuklarına dikkat edin

Hamileyken uçağa binmenin en iyi zamanı 14-28. haftalardır. Bu haftalarda düşük, erken doğum ve hastalık riski daha düşüktür. Ancak her halükarda doktorunuza danışın ve kabin görevlilerini bilgilendirin. Uçakta , çok su için ve her yarım saatte dolaşın. Koridor koltuğu seçmeniz daha iyi olacaktır.

Doğal ilaçlar seçin

Bulantı, mide yanması ve kabızlık gibi gebelik belirtilerini hafifletmek için tıbbi olmayan ilaçlar kullanın. Nane şekerleri ve zencefil mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersizler ve ılık bir banyo kabızlık konusunda yardımcı olabilir. Şekersiz sakız ve sıcak süt mide yanmalarını iyileştirir.

Doğru uyku pozisyonu

Hamileyken yüzüstü yatmanız imkansız. Aynı zamanda sırt üstü yatmadan da kaçınmalısınız çünkü uterusun ağırlığı omurga ve kan damarlarına baskı yapar bu da kan akışını azaltır. Cenin pozisyonunda uyumak en sağlıklı seçenektir.

Rahat ayakkabılar tercihe edin

Hamileyken ağırlık merkeziniz değişeceği için ayaklarınız ve ayak bilekleriniz şişebilir . Kendinize rahat bir ayakkabı alın. Ayakkabınızı seçerken muhtemelen daha büyük numaralara ihtiyaç duyacaksınız.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ