Mutfağınıza hava katacak 8 bitki

Abone Ol 

Evin belki de en yaşayan kısmı olan mutfağın gün içinde sıkça değişen koşullarına rağmen yeşil dostlarımızdan uzak kalmasına gerek yok. Mutfakta yetiştirebileceğiniz birbirinden güzel 8 bitkiyi sizin için listeledik.

Mutfağınıza hava katacak 8 bitki #1

Duvar sarmaşığı

Direkt güneş ışığı aldığı sürece lavaboların üzerine veya pencere kenarına asılabilen bu bitki, yeşilin farklı tonları üzerine sivri yaprak köşeleriyle siyah, beyaz, sarı gibi renkler içererek her mutfağa uyabilecek bir türü içinde barındırırken aynı zamanda havayı formaldehit, benzen, küf ve bakteri gibi oda havasını kirleten etkenlerden arındırıyor.

Mutfağınıza hava katacak 8 bitki #2

Aloe vera

Ölümsüz bitki diye de tanınan aloe vera, adının hakkını vererek mutfağın zorlu ve değişken şartlarında dahi hayatta kalabiliyor. Yapraklarının arasında bulundurduğu cilde ve yara iyileşmesine iyi gelen jel ise tek başına mutfakta bulundurmak için geçerli bir sebep oluşturuyor.

Mutfağınıza hava katacak 8 bitki #3

Salon yaprağı

İsminin sınırlarını aşan bu bitki, ışığın loş, ısının değişken ve sulamanın seyrek olmasına bakmadan hayatta kalabiliyor.

Mutfağınıza hava katacak 8 bitki #4

Karyağdı çiçeği

Beyaz süsleriyle her mevsim çiseleyen kar görüntüsü sunan bu çiçeği direkt soğuk veya sıcak hava akımına maruz kalacağı ısıtıcı ve klimalardan uzak bir yere asarsanız, mutfağınıza renk katarken alandan da feragat etmemiş olursunuz.

Mutfağınıza hava katacak 8 bitki #5

Kurdele çiçeği

Bir pencere kenarında ya da güneş alan bir dolap üzerine yerleştirdiğinizde pek bakım gerektirmeden büyüyecek olan kurdele çiçeği, koku ve duman gibi hava kirleticileri ortamdan uzaklaştırır.

Mutfağınıza hava katacak 8 bitki #6

Fesleğen

Yemeğinize son dokunuş olarak bir tutam fesleğen eklemekten daha iyi bir şey varsa o da kendi yetiştirdiğiniz fesleğeni taze hasat edip eklemek olabilir. Gerektikçe ufak bir tutam koparmanız, fesleğeninizin daha bereketli bir şekilde büyümesini sağlar.

Mutfağınıza hava katacak 8 bitki #7

Paşa kılıcı

Fazla ışık ve suya ihtiyaç duymadan adeta kendi başının çaresine bakan paşa kılıçları, meşgul bir hayatı olup yine de mutfağını renklendirmek isteyenler için harika bir seçim olabilir. Ayda bir veya iki kez sulamanız harici pek bir bakım istemeden hayatta kalan bu bitkiler, büyük boyutlara da ulaşabiliyor.

Mutfağınıza hava katacak 8 bitki #8

Salon sarmaşığı

Pek bir özen istemeden, raflardan ve dolaplardan sarkarak mutfağınızı güzelleştirebilen bu sarmaşıklar özel bir ışıklandırma da istemiyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu