Mucize meyve böğürtlen kanserden koruyor

Diş eti iltihaplarından göz hastalıklarına, yüksek tansiyondan kan şekerine kadar sağlığa birçok yönden faydalı olan böğürtlen kansere karşı da koruyucu bir etki gösteriyor.

Laboratuvar ortamında yapılan bilimsel çalışmalarda böğürtlenin birçok faydasının keşfedildiğini söyleyen ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, böğürtlen ve yaprağının bünyesinde bulunan antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve böylece vücudu kansere karşı koruduğunu belirtti.

Böğürtlenin meyvesi kadar yapraklarının da faydalı olduğuna dikkat çeken Karadeniz, şöyle konuştu:

"Böğürtlen ve yaprağı bademciklerdeki, ağızdaki, dildeki ve diş etlerindeki iltihapları iyileştirmektedir. Yüksek tansiyonun düşmesinde de yardımcıdır. Ayrıca göz rahatsızlıklarına da iyi gelir. Yine yaprağı yanıklara ve basura iyi gelir. Böğürtlenin taze yapraklarının lapası yapılarak rahatsız bölgeye uygulanarak tedavi edilir. Kökünün kaynatılarak suyu içilirse kan şekerini düşürür. Organik asitler, mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin olan böğürtlenin yetiştiriciliği de oldukça basittir."

Yorumlar

YORUM YAZ