Mucize içecek: Su kefiri

Su kefiri hem tadı hem de faydalarıyla tercih edeceğiniz bir içecek olacak.

Zengin bir probiyotik kaynağı olmasının yanı sıra bu lezzetli içecek oldukça iyi bir bağışıklık güçlendiricidir. Ayrıca kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı ve genel sağlığı iyileştirdiği gösterilmiştir. Hepsinden iyisi, sadece birkaç basit malzeme kullanılarak evde yapılabilir olması. Su kefiri nedir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir? Tüm bunların cevabı yazının devamında...

Su kefiri nedir

Su kefiri, su kefir taneleri kullanılarak üretilen fermente, karbonatlı bir içecektir. Su kefirinin 1800'lerin sonlarında ortaya çıktığı düşünülmektedir. İnek, koyun veya keçi sütünden yapılan normal kefirin aksine, su kefiri, şekerli suyu su kefir taneleriyle birleştirerek yapılır. Karışım daha sonra tipik olarak 24-48 saat boyunca fermente edilir ve faydalı bakteriler açısından zengin bir probiyotik içecek üretilir. Su kefiri sadece lezzetli ile değil, aynı zamanda sağlık yararları ile çok yönlü bir içecektir. Besleyici bir diyete mükemmel bir katkı olabilir. Zevkinize göre kolayca hazırlayabilirsiniz.

İyi bir probiyotik

Su kefirinin en önemli faydalarından biri probiyotik içeriğidir. Probiyotikler, bağırsaklarınızda bulunan ve kanserin önlenmesinden, bağışıklık güçlenmesine kadar sağlığın hemen her alanında ayrılmaz bir rol oynayan yararlı bir bakteri türüdür. Araştırmalar su kefiri tanelerinin 56 farklı bakteri içerebileceğini göstermektedir. Su kefiri probiyotikler bakımından zengindir, faydalı bakteri ve mayaların iyi bir sentezidir. Su kefirinde bulunan en yaygın bakteri familyalarından bazıları Lactobacillus, Lactococcus, Streptococcus ve Leuconostoc'tur.

Kanser ile mücadele

Mevcut araştırmalar tüp çalışmaları ile sınırlı olmakla birlikte, bazı araştırmalar su kefirinin belirli kanser türlerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir çalışma kefir ekstraktının meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellemede etkili olduğunu göstermektedir. Bazı çalışmalar da kefirin kolon ve kan kanserine karşı yararlı olabileceğini göstermektedir. Probiyotikler açısından zengin olduğu için, potansiyel olarak kanserin önlenmesine yardımcı olmak için bağışıklık fonksiyonunun güçlendirilmesine de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, su kefirinin insanlarda kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişimini nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bağışıklık güçlenmesi

Yüksek faydalı bakteri konsantrasyonu sayesinde günlük diyetinize su kefiri eklemek bağışıklık sisteminize güçlendirici bir destek verebilir. Araştırmalar belirli probiyotik türlerinin bağırsak enfeksiyonları riskini azaltmaya, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının tekrarını önlemeye ve hatta solunum yolu enfeksiyonlarını uzak tutmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda su kefirinin astım gibi sorunların tetiklediği hastalıkları baskılamasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca 18 kişiden oluşan altı haftalık küçük bir çalışma, günlük su kefiri tüketmenin, iltihabı kontrol altına alabildiğini ve vücuttaki bağışıklık hücrelerini güçlendirdiğini ortaya koydu.

Vegan dostu

Geleneksel kefir inek veya keçi sütü kullanılarak yapılır. Ancak su kefiri şekerli su kullanılarak yapıldığı için, sağlık kaygısı, beslenme kısıtlamaları veya kişisel sebeplerden dolayı süt tüketmemeyi tercih edenler için iyi bir seçenektir. Özellikle süt içermeyen veya vegan beslenmeyi takip edenler için, probiyotik tüketimini artırmak ve bağırsak sağlığı için iyi bir tercihtir.

Olası yan etkiler

Çoğu insan için su kefiri olumsuz belirti göstermez ve güvenlidir. Diğer probiyotikçe zengin gıdalar gibi en sık görülen yan etkileri şişkinlik, bulantı, kabızlık ve kramplar gibi sindirim sorunlarıdır. Bu yan etkiler sürekli tüketim ile azaltılabilir.

Özetle

Su kefiri, gelişmiş bağışıklık ve hatta belirli kanser türlerine karşı koruma da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına bağlı probiyotik bir içecektir. Süt içermeyen ve vegan dostu bu lezzetli içecek, faydalı bakterilerle doludur ve evde şekerli su ve su kefir tanelerinden kolayca yapılabilir. Diyetinize daha fazla probiyotik eklemek ve genel sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız su kefirini deneyebilirsiniz. Evde su kefiri yapımını daha sonraki yazılarımda sizlerle paylaşacağım.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Ceylan şahin 26-12-2018 19:16:08

Nasıl yaparız nasıl elde ederiz bildirmenizi rica ederiz .

Dyt. Serkan Sıtkı ŞAHİN 26-12-2018 12:40:51

Evde su kefiri yapımı için ayrıca bir yazı yayınlayacağım. İlginize teşekkürler.

Orçun 26-12-2018 12:32:52

su kefiri danelerini nereden buluruz, karışım oranları nedir bunlardan da bahsetseniz iyi olurdu

YORUM YAZ