Modern hayat depresyonu'na karşı alınabilecek önlemler

Karmaşık iş ve şehir yaşamı, özellikle kışın erkeklerin birçok psikolojik sorun yaşamasına neden oluyor.

Kış aylarındaki puslu havalar; yoğun iş temposu ve trafikle birleşerek psikolojik sorunlara neden oluyor. Özellikle erkekler; uykusuzluk, cinsel sorunlar ve depresyonla sıkça karşılaşıyor. Uzmanların 'modern hayat depresyonu' olarak tanımladığı bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmeniz için bu önerilere göz atmalısınız...

UYKU SORUNU: INSOMNIA

Insomnia; sinirsel çöküntü, fiziksel rahatsızlık veya psikolojik sorunlar yüzünden bedenin bir türlü uyku haline geçememesi olarak tanımlanıyor. Bu durum, yoğun iş temposuna ve stresine maruz kalanların yüzde 15'inde görülüyor. Uzun süreli insomnia; düzenli uykusuzluğa, performans kaybına, düşük yaşam kalitesine, anksiyete bozukluğuna ve hatta madde kullanımına bile yol açabilir. Insomnia'dan korunmak için şu tüyoları uygulayabilirsiniz:

- Her sabah aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Vücudunuzun, alışacağı ve kendi düzenine sadık kalacağı bir biyolojik saatinin olması gerekiyor. Böylece gün boyu yorgunluk hissetmeyeceksiniz.
- Saatinizin alarmını kaça kurarsanız kurun; bir sonraki alarmı, beş dakika sonrasına ayarlayın. Bu; sabah mahmuruyken yeniden derin bir uykuya dalmanızı önleyecektir. Uyanırken kendinizi iyi hissedebilmeniz için alarm sesinizi hoşlandığınız melodilerden seçmeye çalışın.

KAHVALTIYI ATLAMAYIN

İşe gitmeden önce kendinizi iyi hissettirecek aktivitelere zaman ayırın. Her gün, düzenli olarak duşunuzu alın, kahvaltınızı edin ve evden çıkmadan önce beş dakikada yapılması gerekenleri yapın. Bu süreyi; e-postalarınızı okuyarak, gazetelere göz gezdirerek, spor yaparak ya da evcil hayvanınızla vakit geçirerek değerlendirebilirsiniz. Evden 10 dakika erken çıkıp açık havada yürüyüş yaparak rahatlayabilirsiniz.

OFİS GÜNÜNÜZ AKTİF GEÇSİN

Gün boyu atılan e-postalar, toplantı düzenlemeleri ve müşteri telefonları derken, günü oturarak geçirmenize neden olan ofis yaşamı; zamanla enerjinizi atamamanıza ve böylece kilo almanıza neden olur. Siz de ofis ortamında dahi kendinize hareket etme fırsatı yaratıp bir parça da olsa spor yapmak istiyorsanız; ofis egzersizlerinden faydalanabilirsiniz.

BU EGZERSİZLER ÇOK FAYDALI

- Ayağa kalkın ve kollarınızı, avuç içleriniz yukarıya doğru bakacak şekilde birleştirin. Bu hareketi, sırtınızı esneterek 10 saniye arayla beş kez tekrarlayın.
- Ayaktayken, kollarınızı başınızın arkasında birleştirin ve 10 saniye süreyle önce sağ, daha sonra sol tarafa doğru eğilin. Bu hareket, tüm gün dümdüz duran sırtınızın yan kaslarının esnemesine yardımcı olacak.
- Sırtınız düz bir pozisyondayken, omuzlarınızı 20'şer kez yukarı ve aşağı doğru oynatın. Bu, omuz ve boyun kaslarınızı rahatlatacaktır.
- Dik bir pozisyondayken, boynunuzu sağa ve sola doğru yavaşça hareket ettirin. - Bu sayede boynunuzun tutulmasını önlersiniz.
- Bilek ve kol kaslarınızı güçlendirmek için, kollarınızı öne doğru uzatın ve sol elinizle sağ elinizi kavrayın. Parmaklarınızı yukarı doğru tutarak kollarınızı gerin.

Yorumlar

YORUM YAZ