Moda olan diyetle doğru bir diyet nasıl ayırt edilir

Diyetisyen Gizem Tümay popüler bir diyetle sağlıklı ve güvenilir bir diyeti nasıl ayırt edebileceğiniz hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu dönemde doğru ve güvenilir diyet bulmak zorlaştı. Piyasadaki diyet listeleri de artınca herkesin aklı hangi diyeti yapsak ne uygulasak diye karıştı. Sizi anlayışla karşılıyorum ancak bir beslenme uzmanından yardım almak istemeseniz dahi bilgilerinizi güvenilir kaynaklardan edinmenizi rica ediyorum. Bu konuda uzman kişilerin yazılarını okuyarak veya internetten takip etmeniz çok daha doğru olacaktır. Çünkü siz de biliyorsunuz şimdi herkes diyeti yazar, konuşur ve bilir oldu. Bu kişileri bir diyet uzmanından ayırt edebilmeniz için sizin de bilgi desteğini doğru kaynaklardan almanız gerekir.

Doğru bir diyet kişiye özel olmalıdır

Kişinin yaşam şekli haline getirebileceği bir zayıflama programı oluşturulmalı, zayıflama diyetlerine başlarken hedef çok iyi belirlenmelidir. Sağlıklı bir diyet programı haftada 0,5-1 kg. arasında ağırlık kaybını hedeflenmelidir. İşte burada sağlıklı bir diyetle piyasada bulunan popüler diyetlerin ayrımını yakalarız. Çünkü popüler diyetler kişiyi çok daha hızlı sürede istenen kiloya ulaştırır ve size cazip gelen de budur. Lütfen bu tuzağa düşmeyin. Evet bu bir tuzaktır yanlış duymadınız. Adeta insan sağlığı ile oynanan, bu işten daha fazla maddi gelir elde etmek isteyen kişilerin uyguladığı bir sistemdir. Bu diyetlerin uzun süre devamlılığı sağlanamaz ve bırakıldığında verilen kiloların kat kat fazlasını geri alırsınız. Sonrasında kilo verme süreci sizin için çok daha zor olur. O yüzden bu tür diyetlere başvurmadan vazgeçmek en doğru seçim olacaktır. Başvurduysanız da sonucu görüp bu işin uzmanından yardım isteme ihtiyacını duyacaksınızdır.

İlk olarak beslenme programı hazırlanmalıdır

Bizim yaptığımız ise kişinin ideal ağırlığını hesaplayıp bireysel farklılıkları da göz önünde bulundurarak uygun bir beslenme programı hazırlamaktır. Burada kalıcı zayıflamanın sabır gerektiren bir süre olduğunu, kısa dönemde büyük kilo kayıplar sağlayan diyetlerin kısa sürede ve daha fazlasıyla geri kazanımına neden olacağını, ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getireceğini ayrıntısıyla anlatırız. Düzenli takipler yaparak vücut yağ, su ve kas değerlerini ölçer ve kayıpları yağ dokusundan sağlamaya özen gösteririz. Bu nokta da popüler bir diyetle sağlıklı bir diyeti ayırt etmede yardımcıdır, çünkü popüler bir diyette kilo kaybı genellikle sudan ve kas dokusundan sağlanır ve kesinlikle bireysel değildir ancak sağlıklı bir diyet programı ve fiziksel aktivite ile birlikte yağ dokusunu azaltırken, kas dokusunu arttırıp yine de kilo kaybı sağlar ve tabi ki danışanın kendi istekleri aynı zamanda da fizyolojisine uygun bir diyet programı oluşturur. Zayıflama diyeti yaparken bu durum bir süreçten daha çok bir yaşam tarzı olarak benimsenmeli ve beslenme bilgisi arttırılmalıdır.

Farklı diyet programlarından kaçının

Sık sık diyet değiştirmek ve farklı diyetler denemek sizi ruhen ve bedenen yorar ve aynı zamanda diyetten de soğutur. Önemli olan her besin grubundan dengeli ve yeterli olacak şekilde bir zayıflama diyeti uygulamaktır. Eğer diyetiniz tek tip besinleri içeriyorsa bazı besin grupları açısından yetersiz olacağından diyet, hem sağlığa zararlı olacak, hem de başarılı olmayacaktır. Özelllikle düşük enerjili zayıflama diyetleri metabolizma hızınızı da düşüreceğinden tekrar diyete başladığınızda kilo vermeniz daha da zor olacaktır. Eğer siz de sağlığınızı gerçekten ciddiye alıyor ve önemsiyorsanız bu işi bir diyetisyen yardımıyla kilo kontrolü sağlamayı tercih etmelisiniz.

Gizem Tümay'dan öneriler;

- Her besin grubundan dengeli ve yeterli şekilde beslenin

- Bol su için (2-2,5lt.)

- 3 ana,3 ara öğün olacak şekilde 6 öğün yiyin

- Fiziksel aktiviteyi hayatınıza dahil edin

- Yemek saatleriniz her gün aynı saatte olacak şekilde düzenli olmasına özen gösterin

- Diyet yapmaya karar verdiyseniz sürekli tartıya çıkmak motivasyonunuzu düşürür

- Diyet yapmak çok zor bir şey değil, herkes yapıyor ve zayıflıyor lütfen bu durumu zora sokmak yerine nasıl keyif alabilirim i bulun

- Aç kalarak zayıflamayın, doyarak zayıflayın

- Vücudunuza sürekli yeni diyetleri deneyerek eziyet etmeyin, unutmayın vücudunuz ömür boyu sizinle, ona iyi bakın

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ