Misofonya nedir, belirtileri nelerdir

Yard. Doç. Dr. Davut İbrahimoğlu, misofonya hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri ve buna karşı alınması gereken önlemleri anlattı.

Günümüz mekanik ve teknoloji dünyasında fiziksel veya psikolojik çok çeşitli hastalıkların ortaya çıktığını belirten Uzman Psikolog Yard. Doç. Dr. Davut İbrahimoğlu, bunlardan bir tanesinin de misofonya olduğunu ifade etti.

Peki nedir bu misofonya?

Yard. Doç. Dr. Davut İbrahimoğlu, misofonyayı şöyle açıkladı: "Siz eğer bir restoranda yan masadaki adamın yemek sesinden, birisinin çay içmesinden, birinin cips yerken çıkardığı sesten veya birinin sakız çiğnemesinden rahatsız oluyorsanız siz de misofonya hastalığına yakalanmışsınız demektir. Bu tamamen psikolojik bir hastalıktır."

Misofonyanın kulak hassasiyetleri çok olan insanlarda daha sık görüldüğünü dile getiren Yard. Doç. Dr. İbrahimoğlu, bu hastalıkta öfke kontrolünün çok önemli olduğunu vurguladı.

Misofonya hastaları meditasyon yapmalı

Misofonya hastalarına sessiz ortamlarda daha çok kalmalarını tavsiye eden Yard. Doç. Dr. İbrahimoğlu, "Kesinlikle meditasyonu hayatlarına soksunlar. Ben ilaç tedavisini tavsiye etmiyorum. Çünkü bu sadece belirtileri yok ediyor. Önemli olan bu hastalığın temeline inmektir" şeklinde konuştu.

Detaylı bilgi videomuzda...

Misofonya nedir, belirtileri nelerdir - İZLE:

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

ibrahimoviç 21-09-2016 19:32:23

heralde ben misofonya rahatsızlığına yakalandım. oturma odasındayken,mutfakta yemek yiyen babamın ağız şapırtısını duyuyorum. bu işte bi tuhaflık var.ama sorun bende mi babamda mı bilemiyorum

YORUM YAZ