Mısır nasıl sağlıklı patlatılır

Geçmişi Azteklere kadar uzanan patlamış mısır, hazırlanış şekliyle sağlıklı bir atıştırmalık olmaya hak kazanıyor.

Meksika, Guatemala, Kolombiya, Ekvador, Peru, Bolivya, Şili ve Arjantin'deki eski medeniyetler tarafından yetiştirilmeye başlanan mısır, beslenme şeklimizi etkileyen en önemli tahıllardan biridir. Başlangıçta hem İnkalar hem de Aztekler mısır koçanının bir kenarını ateşe vererek elde edilen patlamış mısır ise, günümüzde sevilen atıştırmalıklar arasında yer alır.

Patlamış mısırın sağlık açsısından etkileri

Vücudumuzun işleyişini değiştiren besinlere sahip olan patlamış mısırın aslında bilinenden daha fazla yararı var. Buradaki önemli olan nokta; mısırı pişirme ya da patlatma tekniklerinin sağlığımıza uygun olup olmadığı. Öncelikle patlamış mısırın faydaları;

- B-kompleks vitaminleri bağışıklığı güçlendirmeye, karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye ve ödemi azaltmaya yardımcı olur.

- Manganez enzimlerinin oluşumuna katkıda bulunur ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olur.

- Magnezyum, serotonin oluşumunu destekler (depresyonu önlemekte sorumludur) ve glisemik indeksi kontrol etmeye yardımcı olarak diyabet hastası olanlar için mükemmel bir müttefik haline gelir.

- Lif, sindirim sistemini geliştirir.

- Ayrıca doğru şekilde pişirilirse düşük kalorili bir atıştırmalıktır.

Mısır patlatmanın en iyi yolu

Patlamış mısır biraz kalorili ve doğru tekniklerle uygulanmıyor maalesef. Hem yağsız hem de besin değerinden hiçbir şey kaybetmeden keyifli atıştırmalık olarak tabaklarınızı dolduracak bu tarifle, mısır patlatmanın en iyi yolunu sizlerle paylaşıyoruz.

Malzemeler

- 5 yemek kaşığı mısır

- 1 yemek kaşığı tuz

- 5 yemek kaşığı su

Yapılışı

1. Cam bir kaseye mısır, tuz ve su ekleyin. İyice harmanlayın ve üzerini streç film ile kaplayıp kürdanla yardımıyla birkaç delik açın.

2. Mikrodalga fırında 4 dakika boyunca orta sıcaklıkta pişirin. İşte, enfes çıtırtısıyla patlamış mısırınız hazır.

Afiyet olsun…

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ