Miriam Makeba Google'da Doodle oldu

Bugün Google logosu ona ayrıldı. Peki kimdir Miriam Makeba?

Grammy ödülü kazanan ilk siyah Afrikalı kadın olan Miriam Makeba, sivil haklar eylemcisi Güney Afrikalı bir kadın şarkıcı. Bugün Makeba'nın doğumgünü. Google'da doğum günü sebebiyle logosunu Makeba'ya ayırdı. 4 Mart 1932'de Johannesburg'da dünyaya gelen Makeba hayata 10 Kasım 2008'de veda etti.

Mamma Afrika yani Afrika Ana olarak tanınan ünlü şarkıcı ilk şarkısını 1956'da yazdı. Muhaliflere ve Mandela'ya destek veren Makeba 1960'da tehlikeli ilan edilerek vatandaşlıktan çıkarıldı. O dönemde 9 ayrı ülkeden pasaport alan ve 10 ülkede fahri vatandaşlık verilen Miriam Makeda Güney Afrika'ya ancak 30 yıl sonra dönebildi.

1966'da An Evening with Harry Belafonte and Miriam Makeba adlı albümüyle Grammy ödülü alan ilk siyahi Afrikalı sanatçı oldu. Türkiye'de pek fazla tanınmayan Makebae şarkılarıyla bir yandan Afrika'nın sesi olmuş bir yandan da hoşgörü simgesi olmayı başarmış önemli bir isim.

Dünyaca ünlü caz vokalisti elkesinden sürüldükten sonra ABD'de Henri Belafonte'nin menajerliğinde uluslarası üne kavuştu. Ancak aktivist Stokely Carmicheal ile evlendikten sonra ABD'de iş bulamayınca ayrılmak zorunda kaldı ve ekibiyle birlikte Gine'ye yerleşti. Gine'de yönetime askeri diktanın gelmesiyle yine zor durumda kalınca Belçika'ya taşındı.

Nelson Mandela özgürlüğüne kavuşunca Mama Afrika'yı ülkesine geri çağırdı ve Makeba 30 yıl sonra ülkesine dönebildı. Finlandiya'lı yönetmen Mika Kaurismaki 2011 yılında Miriam Makeba'nın hayatını Mama Afrika adıyla filma aldı. Bu biyografik film 31. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterildi.

Yorumlar

YORUM YAZ