Mikroplardan uzak kalmanın 6 kolay yolu

Bu 6 pratik yolla hastalıklardan uzak durun!

Havaların iyice soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı ve grip sezonu açıldı. Mikroplardan ne kadar uzak durursanız bu salgınlara yakalanma ihtimaliniz o kadar azalır. Birçok insan mikropsuz bir ortamı takıntı haline getirmiş olsa da pratik yollarla da iyi bir hijyen sağlamak mümkün. Hastalıklardan uzak olmanız sadece sizin sağlığınızı değil, ailenizin, iş arkadaşlarınızın, yakın çevrenizdeki herkesin sağlığını etikler. Bu 6 pratik yolla mikroplardan uzak kalabilirsiniz:

1- Elinizi sık sık yıkayın

Antibakteriyel sabunlarla elinizi sık sık yıkayın. Ayrıca antibakteriyel solüsyonlar yıkamanın haricinde mikropları sizden uzak tutacaktır. Sıcak su kullanmanız tam bir temizlik için önemlidir.

2- Ellerinizi kendinize saklayın

Zorunda kalmadıkça dokunmaktan kaçının ve bir şeye dokunduktan sonra elinizi yıkamadan yüzünüze dokunmamaya dikkat edin. Hasta olan veya hasta olabileceğinden şüphelendiğiniz kişilerle fiziksel temastan kurtulmaya çalışın.

3- Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Uykunuzu alın, uygun vitamin ve mineralleri alın ve egzersiz yapın. İyi bir kalp ritmi ve yeterli dinlenme, hastalıklardan korunmak için iyi birer önlemdir.

4- Temizlik malzemeleriniz yeterince temiz mi

Temizlik araçlarınızın tamamen temiz olduğundan emin olun. Yeterince hijyenik olmayan bir temizlik malzemesi, mikropları daha fazla yayabilir. Temizlik yaptığınız bezleri düzenli olarak yıkayın ve kullanmadan önce tamamen kurumuş olduğundan emin olun. Tek kullanımlık temizlik ürünleri kullanmanız hijyen açısından daha iyi olacaktır. Tek kullanımlık ürünlerinizin havasız bir pakette saklandığından emin olun.

5- Ortamı havalandırın

Mikropların yayılmasını azaltmak ve solunum sağlığını iyileştirmek için evinizi havalandırın. Özellikle en çok bulunduğunuz odaları sürekli havalandırın.

6- Tek kullanımlık mutfak eşyaları

Siz veya aynı evde yaşadığınız yakınınız hastalanırsa, yemek için tek kullanımlık mutfak gereçleri kullanın. Kullan-at malzemeler hem mikropların yayılmasını engelleyen hem de daha pratik bir yoldur.

Serkan Sıtkı ŞAHİN

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ