Migren tatil keyfinizi kaçırmasın

Tatil uzun, haliyle pek çok kişi için yol da uzun. Migren hastalarının uzman tavsiyelerine kulak vermesinin tam zamanı.

Migreni olanlar dikkat! Tatili ağrılarla cebelleşmeden geçirmek için uzman tavsiyelerine kulak verme zamanı.

Uyku düzenine dikkat

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Karlı, özellikle sıcak tatil yörelerine giden migren hastalarında bazı faktörler migren ağrılarının tetiklenmesine neden olabileceği uyarısında bulunarak, "Bunların en başında uyku düzeninde meydana gelen değişiklikler gelir. Bu değişiklikler migren ataklarını tetikleyebiliyor. Gerek alışılagelmiş saatten geç yatma, gerekse de geç uyanma migrenliler için risk faktörü. Daha önceden uykusuzluk, fazla uyuma gibi durumların başağrısını tetiklediğini bilen hastalarımız uykularına son derece dikkat etmelidir. Mümkün olduğunca genel yaşam düzenlerine sadık kalmalıdırlar. Aksi halde migren tatillerini olumsuz yönde etkileyebilir.” diyor.

Güneş ışığına dikkat

Tatil yörelerine gidecek hastaların bir grubunda parlak güneş ışığının da baş ağrısına yol açabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Necdet Karlı, bu hastaların da özellikle saat 11.00 ile 17.00 arasında dışarıda bulunmamalarını öneriyor. "Bir diğer konuda uzun süreli yolculuklar. Bir grup migren hastamızda uzun süreli yolculuklar migren atağını tetikleyebiliyor.” diyen Prof. Dr. Karlı, uzun yolculuklarda hastaların öğünlerine ve susuz kalmamaya dikkat etmeleri, sık sık mola vermeleri, ağrı atakları için yanlarında ağrı kesici bulundurmaları gerektiğini belirtiyor.

Karlı, "Yolculuk sırasında migren atağı başlarsa ağrı hafifken doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilacı alabilirsiniz. Eğer özel aracınızla seyahat ediyorsanız ve ağrınız olursa aracı mutlaka başka biri kullanmalı. Çünkü migren sadece ağrıya neden olmaz. Algı ve dikkat problemlerine de neden olur. Sizin ve sevdikleriniz için çok tehlikeli olabilecek böyle bir durumdan mutlaka kaçınmalısınız. Mola verebiliyorsanız bir mola verip dinlenip uyumak ağrınızı azaltabilir veya kesebilir.” diye konuşuyor.

Yorumlar

YORUM YAZ